На 37-му тижні малюк майже готовий до появи на світ, а ваш організм починає підготовку до пологів. Зріст малюка вже близько 48 см, а вага – приблизно 2800 г. Дитина, як і раніше, впевнено набирає вагу, на даному етапі по 30 грамів на день, з них 15 грам припадають на підшкірний жир.
Розвиток плода на 37 тижні вагітності
На 37-у тижні вагітності продовжують вдосконалюватися головні системи організму. Нейрони головного мозку починають покриватися мієліновою оболонкою, яка допомагає нервам передавати сигнали. Цей процес триватиме протягом усього першого року життя дитини.
На 36-37 тижні вагітності організм малюка продукує важливі для життя гормони. Один з них — кортизон — необхідний для повного дозрівання легень. В печінці активно накопичується залізо. Без цього мікроелемента правильне функціонування організму неможливе. У останньому триместрі вагітності в печінці плода міститься в п’ять разів більше заліза, ніж у дорослих. Цього запасу маляткові вистачить на перші півроку життя.
Тверднуть вушні та носові хрящі, а от кістки черепа за рахунок тім’ячка так і залишаться гнучкими, щоб маляті було легше подолати перешкоди родових шляхів. Тім’ячко — це область, де немає кісткової тканини. У новонародженого немовляти їх цілих шість, але більшість закривається одразу після появи на світ. З ростом черепних кісток вони поступово зникнуть.
Відчуття майбутньої мами
На 37-й тиждень вагітності живіт перестає збільшуватися, але дитина продовжує набирати вагу, через що стає все тісніше. Практично немає місця для рухів, тому рухів вже менше, ніж раніше. Але все одно їх повинно бути приблизно 10 протягом дня.
На 36-37 тижнів вагітності посилюються і стають більш тривалими тренувальні перейми Брекстона-Гікса. При цьому у вас виникає чітке відчуття напруги та розслаблення м’язів матки, але жодних болей не повинно бути. Болісність внизу живота та регулярний характер скорочень свідчать про початок пологів. У такому випадку слід негайно звернутися до лікаря, який направить вас в пологовий будинок.
У багатьох жінок живіт може почати опускатися, що є одним із ознак наближення пологів. Якщо цього не сталося до 37 тижня, не варто засмучуватися: іноді живіт опускається лише в самому кінці вагітності. Але якщо це все-таки трапилося, це не означає, що пологи розпочнуться прямо зараз, – ймовірно, вам доведеться почекати тиждень-другий. Тепер не буде проблем з диханням, але через сильний тиск плода на сечовий міхур вам все одно доведеться частіше відвідувати туалет.
Великий розмір матки все ще може призводити до дискомфорту у хребті. Намагайтеся більше відпочивати, передаючи основні обов’язки по дому майбутньому татові та іншим членам сім’ї.
На 36-37 тижнів вагітності кількість виділень з вагіни може збільшитися. У цьому немає нічого страшного — настав час для виходу слизової пробки: її частинки представляють собою комочки слизу з червоними прожилками, які можна помітити в світлих виділеннях. Іноді пробка виходить цілком. У цьому випадку ви побачите комок слизу об’ємом приблизно у дві столові ложки.
Медичні обстеження
На прийомі у гінеколога вас оглянуть на кріслі, щоб визначити готовність шийки матки до пологів, оскільки починаючи з 36-37 тижнів вагітності, малюк може попроситись на світ у будь-яку хвилину. Під час вагінального дослідження лікар звертає увагу на розташування, щільність і довжину шийки матки.
Під час огляду на 37 тижні вагітності гінеколог бере мазок. Результати аналізів дозволяють визначити наявність або відсутність інфекції в статевих шляхах. За необхідності призначається лікування, оскільки в момент народження дитина повинна бути максимально захищеною від можливого зараження. Також під час цього візиту лікар прослуховує серцебиття малюка, вимірює вашу вагу і артеріальний тиск, оцінює ширину таза та положення плода.
Також на 37-у тижні вагітності лікар перевіряє ступінь відкриття (розтягування) шийки. Цей показник визначається в сантиметрах. При повному відкритті ширина зіва досягає 10 см. Якщо під час огляду виявляється неготовність шийки матки до пологів, лікар призначає медикаментозні або немедикаментозні засоби для збільшення її зрілості.
УЗД на цьому терміні зазвичай не проводиться. Воно може знадобитися лише у випадку виявлення будь-яких відхилень під час вагітності.
Фактори ризику
Один із факторів ризику на терміні 36-37 тижнів вагітності — стрептокок групи B. Це бактерія, яка може осісти у вагіні чи в області навколо прямої кишки. Стрептокок групи B зустрічається майже у 35% здорових дорослих людей. Але якщо його колонії присутні у вагітної жінки, під час пологів може заразитися дитина. А інфіковані новонароджені потребують серйозного лікування антибіотиками і ретельного спостереження в лікарні, оскільки стрептокок групи B може викликати у немовлят небезпечні ускладнення, такі як менингіт, пневмонія та інфекція крові. Якщо аналіз на наявність цієї бактерії показав позитивні результати, лікар, ймовірно, призначить прийом антибіотиків до і під час пологів. Цей захід дозволить запобігти передачі інфекції малюкові.
Пологи на 37-му тижні вагітності вже не становлять серйозної небезпеки. З наявністю переймоподібних болей в животі та попереку, ранньому відходженні навколоплідних вод слід телефонувати до швидкої допомоги. Іноді жінці навіть необхідні передчасні пологи — наприклад, якщо діагностовано:
- Гіпоксія плода;
- Інфекційне захворювання;
- Відслоювання плаценти;
- Заплутування дитини пуповиною.
В цих випадках спосіб розродження обирає лікуючий лікар.
Корисні поради
Якщо самопочуття дозволяє, прогулюйтеся та дихайте свіжим повітрям якнайчастіше. За відсутністі протипоказань дозволені заняття плаванням, гімнастикою для вагітних і навіть сексом. Розумна фізична активність тільки на користь малюкові!
Не поспішайте позбавлятися речей, які були “в розмір” на 5-7 місяцях вагітності.
Невеличкий животик після пологів зникне лише через 1-2 місяці, а відновлення форми, залежно від віку та швидкості обміну речовин, займе від 2 місяців до 1 року. Гардероб другого триместру ще буде корисним!
37 тиждень вагітності — час перевірити, чи все ви купили для народження малюка і чи всіх інформували про те, які подарунки бажані. Проведіть інвентаризацію, щоб після пологів не витрачати час і нерви на екстрені покупки.