36-й тиждень вагітності

Дитина вже виросла до 46 см, а її вага на 36 тижні зазвичай становить 2,7 кг. Варто зауважити, що вага малюка на цьому тижні може відрізнятися в одну або іншу сторону, це пов’язано зі спадковістю та іншими зовнішніми причинами.

До кінця цього тижня ваша дитина вже вважатиметься повністю доношеною, як і всі дітки, які народжуються на 37-42 тижнях вагітності. Після 42 тижнів дитина вважається переношеною, а до 36 тижнів – недоношеною.

На 36-му тижні вагітності вага дитини приблизно 2,6 кг, а ріст — майже 47 см. Кожен день ваше маля прибавляє приблизно 28 г.

На 36-му тижні вагітності кістки плоду інтенсивно зміцнюються, але череп залишається гнучким, щоб голова легко проходила по родових шляхах. Серце повністю сформоване, хоча між правою та лівою частинами ще не закрився отвір. Не хвилюйтеся: одразу після народження дитини він зникне. Легені також готові до роботи, але перший вдих дитина зробить лише після народження.

На цьому терміні у крихітному організму продовжує накопичуватися жирова тканина, через що тіло маляти стає все більше округлим. На голівці росте волосся, розвиваються м’язи обличчя, брівки та війки стають ще помітнішими. Вушні раковини також вдосконалилися: хрящі стали твердими, а вглиблення та зигзаги повністю сформувались.

Зараз ви чітко відчуваєте рухи сина чи доньки. Правда, через те, що в матці дуже тісно, рухів тепер менше, ніж раніше. У середньому на цьому терміні протягом 12 годин повинно бути не менше 10 рухів. А до кінця вагітності, коли плід ще більше виросте, їх кількість зменшиться вдвічі.

У деяких майбутніх мам на 36 тижні вагітності може збільшитися неприємний свербіж шкіри. Найчастіше він виникає в області живота. Якщо ви користуєтеся зволожуючими кремами для тіла, а неприємні відчуття все одно не проходять, це може бути дерматит вагітних. На всякий випадок покажіться дерматологу.

До кінця 35-36 тижнів вагітності тренувальні перейми стають все відчутнішими, і це нормально, адже організм активно готується до надходження пологів. Проте, на відміну від справжніх переймів, вони практично безболісні і тривають зовсім недовго.

Не рідко в цей період у жінок загострюється геморой. І якщо раніше спостерігались лише болі, свербіж і кровотечі, то зараз можуть з’явитися вузлики. Дуже важливо не запускати хворобу, оскільки без лікування проблема тільки загостриться.

На 36 тижні вагітності збільшується ймовірність виникнення набряків. Все пояснюється ускладненням відтоку крові з нижньої частини тіла. Найчастіше набряки з’являються наприкінці дня після тривалого сидіння або стояння. Для профілактики їх виникнення частіше змінюйте положення тіла та періодично робіть розминку.

Починаючи з цього терміну, вам слід кожного тижня відвідувати свого акушера-гінеколога. Знадобиться здати ряд аналізів:

  • Загальний аналіз сечі та крові;
  • Дослідження мазка для визначення мікрофлори вагіни;
  • Аналіз крові на ВІЛ, сифіліс, гепатит B і C.

Вагітній можуть рекомендувати інші дослідження: доплерографію (проводиться для оцінки кровотоку в основних судинах плаценти та дитини) і кардіотокографію (потрібна для оцінки роботи серця плода).

Як завжди, на прийомі лікар виміряє вашу вагу, артеріальний тиск і висоту дна матки. На терміні 35-36 тижнів вагітності УЗД проводиться тільки за особливими показаннями. Його можуть призначити для визначення стану плаценти, об’єму амніотичної рідини та положення плоду в матці.

За необхідності лікар призначить санацію родових шляхів. Для цього протягом 5–7 днів слід використовувати спеціальні свічки та вагінальні таблетки.

Навіть на такому пізньому терміні існує загроза гестозу, тому необхідно контролювати приріст ваги та обов’язково слідкувати за обсягом випитої та виділеної рідини.

На 36 тижні вагітності існує ризик відшарування плаценти. Цей процес може призвести до великої втрати крові, а в деяких випадках бути причиною загибелі плода. Розрізняють три ступені такого стану:

  • При першому дитина не страждає. Відшарування менше 1/3 — це непогані шанси на збереження вагітності;
  • Другий ступінь — відшарування плаценти наполовину, що може призвести до великого ризику гіпоксії маляти;
  • Про третій ступінь говорять, коли плацента повністю відшарувалася. У цьому випадку плід майже завжди загине.

Симптоми відшарування плаценти, які майбутня мама може відчути на 35-36 тижнях вагітності, — це кровотеча із статевих шляхів, тупі болі в животі (іноді віддають в стегно або промежину), гіпертонус матки. Серед причин вказують проблеми з судинами, травми живота, гостре зниження внутрішньоматкового тиску, а також деякі захворювання (наприклад, нефрит).

На 36-й тиждень вагітності дитині занадто рано з’являтися на світ, адже її організм ще не зовсім готовий до самостійного життя. Тому майбутній матері потрібно бути максимально уважною до себе. Ходіть обережно, щоб не впасти, уникайте місць масового скупчення людей — так ви знизите ризик зараження вірусними інфекціями.

На 35-36 тижні вагітності у вас мають бути зібрані речі для пологів. У кожному закладі свій список, тому його слід уточнити наперед. Крім того, вже зараз можна придбати післяпологовий бандаж. Це пристосування правильно фіксує черевну порожнину, завдяки чому внутрішні органи швидко повертаються на попереднє місце.

На пізніх термінах вагітності не рекомендується вирушати в подорожі: пологи можуть розпочатися в будь-який момент, тому краще бути ближче до свого лікаря. А от помірні фізичні навантаження на 36-у тижні не заборонені. Ви можете займатися на фітболі, виконувати вправи з йоги, плавати. Це допоможе нормалізувати роботу внутрішніх органів і зміцнити м’язи.

Продовжуйте слідкувати за харчуванням. На цьому етапі енерговитрати знизились, і раціон повинен бути менш калорійним. Обов’язково включіть до меню овочі та фрукти, каші (найкраще, якщо вони варені на воді), кисломолочні продукти, трав’яні чаї, морси і натуральні соки.

З 36-го тижня вагітності можна почати робити масаж промежини. Він поліпшує кровообіг, корисно впливає на внутрішні органи і нормалізує стан нервової системи. Такий масаж — одна з основних складових підготовки до пологів.

Сексуальні відносини на терміні 35-36 тижнів вагітності в принципі не заборонені, але в тому випадку, якщо немає медичних протипоказань. Тільки вам слід мати на увазі, що оргазм призводить до тонусу матки, а це може спровокувати початок пологової діяльності.