35 тиждень вагітності – це приблизно 8,5 календарних місяців від останньої менструації. Якщо вираховувати, скільки місяців пройшло при підрахунку акушерського терміну – то це буде 9 місяців.
Розвиток плода на 32 тижні вагітності
Малятко вже практично готове до самостійного життя: воно накопичило підшкірний жир, і в разі народження зможе само себе обігріти.
Розмір малятка: 46 – 47 см Вага малятка: 2400 – 2600 гр
На цьому терміні у невеликого відсотка жінок можливий початок передчасних пологів. Якщо малюк поспішає з’явитися на світ, мама має бути готова до цього. Виходячи з дому, завжди беріть із собою обмінну картку та документи.
На 35 тижні вагітності внутрішні органи плоду повністю сформувалися, лише нервова та сечостатева системи ще продовжують свій розвиток. На цьому терміні у малятка інтенсивно росте волосся, подовжуються нігті.
У кишечнику дитини поступово утворюється меконій – першородний кал, що складається з перетравлених епітеліальних клітин, слизу, перенатального волосся, жовчі, амніотичної рідини та води. Він почне виділятися лише через 8 годин після пологів. Проте, якщо плід відчуває кисневе голодування, меконій може опинитися в навколоплідних водах, і тоді виникає потенційна загроза ускладнень.
До 35-го тижня вагітності зазвичай дитина приймає позу, яка зберігається до самих пологів. Правильно, коли вона повертається голівкою вниз. Тазове або поперечне передлежання – показання до родовідтворення шляхом кесарівого розтину.
Відчуття майбутньої мами
На 34-35 тижні вагітності в положені на спині може проявитися синдром стискання нижньої порожнистої вени, коли жінка відчуває запаморочення та відчуття недостатку повітря. У такому стані частота серцебиття плода різко знижується, а це дуже небезпечно. Під час відпочинку допустимо напівсидяче положення, при якому спина відхиляється горизонтально на 45-30 градусів. А спати краще на лівому боці або в проміжному положенні, підклавши під спину кілька подушок. Найправильніше положення для кровообігу в матці – лежачи на боці з подушкою між ногами. Для зручності можна підкласти плоску підставку під живіт.
На 35-му тижні вагітності ви можете помітити, що змінився характер виділень. Вони все ще світло-молочні, але у кремоподібній масі з’являються домішки слизу. Це ніщо інше, як частинки пробки, яка “закупорює” шийку матки. Незадовго до пологів цервікальний канал відкривається, і слизова пробка поступово відокремлюється. У деяких жінок вона виходить не частинами, а цілком – в такому випадку ви побачите згусток слизу з жилками крові. Якщо це сталося, слід бути готовою до того, що в будь-який момент можуть початися пологи, і завчасно зібрати пакети в родзал.
Можливо, вас час від часу болить голова. Прохолодні компреси та відпочинок у напівтемній кімнаті з відкритим вікном допоможуть. Окрім загального дискомфорту, на 35-й тиждень вагітності іноді з’являється нудота. Через те, що майже вся черевна порожнина зайнята маткою, розладжується функція травлення. Старайтеся не перевантажувати шлунок: їжте невеликими порціями, але часто. Таким чином, ви уникнете переїдання та зменшите неприємні явища.
Медичне спостереження
У деяких випадках на 35 тижні вагітності гінеколог може призначити УЗД. Дослідження дозволить визначити вагу та положення дитини, а також виявити можливі ускладнення, наприклад, аномалії прикріплення плаценти, мало- чи багатоводдя, обгортання плоду пуповиною тощо. Отримана інформація допоможе фахівцеві розробити тактику майбутніх пологів.
На цьому тижні лікар обов’язково виміряє ваш артеріальний тиск, визначить вашу вагу і розмір. Крім того, як завжди, потрібно буде здати загальний аналіз сечі та крові.
Фактори ризику
На 35-му тижні вагітності у майбутньої матері може загостритися набряк м’яких тканин. І чим більше набряків, тим небезпечніше це для жінки та малюка.
Вам слід застерегтися, якщо:
- Набряки з’явилися не лише на ногах, а й на інших частинах тіла;
- Вони довго не проходять;
- Є утруднення з диханням;
- Підвищився артеріальний тиск;
- У сечі виявлено білок.
Крім того, є кілька ознак наближення пологів, про які вам слід знати:
- Втрата маси тіла. Якщо на 35 тижні вагітності ви почали стрімко скидати вагу, це означає, що організм готується до пологів, позбавляючись від зайвої рідини через часті сечоспускання. В середньому втрата маси на останніх термінах становить 1-2 кг;
- Опускання дна матки. Ви зрозумієте, що це сталося, за специфічними відчуттями в області живота;
- Болі в області лонного з’єднання. Для безперешкодного виходу дитини тазові кістки розширюються, що викликає болісні відчуття;
- Відокремлення слизової пробки;
- Регулярний характер скорочень;
- Витікання околоплідних вод.
Корисні поради
Намагайтеся проводити цей час з користю для себе — відвідуйте курси для майбутніх мам, самостійно вивчіть літературу. Залишилося всього близько 4-5 тижнів (а може і трохи менше) і ви зустрінетеся зі своїм малюком.