Ваше маля готується до виходу у світ. На 32-й тиждень вагітності воно приймає позу, в якій буде перебувати до самих пологів. Зараз зріст дитини приблизно 42,5 см, а вага – приблизно 1700 г.
Розвиток плода на 32 тижні вагітності
На 32-у тиждень вагітності продовжується розвиток скелету. Кістки всього тіла ростуть і зміцнюються, а от череп повинен залишатися гнучким, щоб плоду було легше рухатися по пологових шляхах.
Імунна система плоду активно працює. У малятка формуються власні антитіла, які будуть захищати його після народження. Добре функціонує нервова система, завдяки чому маленька людина вже здатна відчувати емоції, відчувати біль, чути, бачити та відчувати смаки.
На цей термін матка стала занадто тісною для вільних рухів, і ви відчуваєте рухи малятка ще виразніше. Викликати поштовхи у малятка може будь-що – від гучних звуків до яскравого світла. Проте часта активність малятка на 31-32 тижні іноді пов’язана не лише із зовнішніми подразниками, але і недостатком кисню, тому вагітній важливо відслідковувати частоту та характер його рухів. Зазвичай, під час активного періоду, малятко має виконувати від 4 до 6 рухів за годину.
Відчуття майбутньої мами
На 31-32 тижні вагітності проблема з набряками може загостритися. Якщо набряки незначні, особливих підстав для хвилювань немає, достатньо лише коригувати раціон – для цього потрібно зменшити споживання солі та пити щодня не менше 1,5 літра рідини. Але якщо набряки довго не зникають, розкажіть про це своєму лікарю, оскільки вони можуть бути ознакою гестозу, порушення роботи нирок або підвищеного тиску.
Через стискання органів травлення на 32 тижні вагітності з’являється гіркість в роті, відрижка, підвищена кислотність та відчуття вздуття живота. Практично кожна вагітна жінка знайома із запорами та гемороєм. Ще одна проблема, з якою стикаються майбутні мами – це утруднення дихання. У сидячому положенні тиск матки на діафрагму та легені збільшується, через що ви можете відчувати відчуття нестачі повітря, позиви на блювання та головокружіння.
На 31-32 тижні вагітності у майбутніх мам посилюється відчуття втоми. За рахунок збільшення живота та зсуву внутрішніх органів вам доводиться випробувати багато незручностей. Для цього періоду характерні болі в підребер’ї та попереку, причому останні часто віддають в ягодиці та ноги. Важко ходити, практично неможливо знайти зручну позу для сну, до того ж турбують часті прагнення до сечовиділення. Сміх, чхання і кашель іноді супроводжуються легким недоутриманням сечі. Вправи, спрямовані на зміцнення м’язів тазу, допоможуть вам подолати цю проблему.
Медичне спостереження
32-й тиждень вагітності – час, коли проводиться третє планове УЗД. Не дивуйтеся, якщо цього разу ви не побачите дитину на екрані у повний ріст: він вже настільки великий, що його можна розглядати лише частково.
Як і на інших термінах, на 32-му тижні вагітності існує ризик потрапляння інфекції в пологові шляхи. На це вказують гнійні, слизові або неспецифічні за кольором та запахом виділення. Якщо захворювання не вилікувати, під час пологів може заразитися маля, що спричинить у майбутньому великі проблеми.
Ультразвукове дослідження покаже, в якому стані знаходиться плацента, яке положення узяв ваш малюк, дозволить визначити його ріст і вагу. Крім того, УЗД виявить проблеми, які можуть вплинути на перебіг вагітності:
Передлежання плаценти. У нормі на 32 тиждень вагітності плацента розташовується на 7 см вище краю внутрішнього зіва, однак може бути так, що зародкове яйце прикріплюється нижче, ніж потрібно, і тоді з ростом плаценти досягає зіва або навіть повністю його закриває. Це трапляється при багатодітній вагітності, після кесаревого розтину та у часто народжуючих жінок. Причиною передлежання плаценти також можуть бути аномалії рельєфу матки та наявність захворювань серця і нирок.
Фотоплацентарна недостатність: Це структурні зміни плаценти, при яких порушується її функція. Такий стан може стати причиною гіпоксії плоду, затримки його росту і розвитку. Крім того, в цьому випадку дитина сильно піддається інфекції та впливу шкідливих продуктів обміну. А при порушенні гормональної функції плаценти збільшується ризик передчасних пологів і аномалій пологової діяльності.
Тазове або бокове передлежання плода: Неправильне положення дитини викликає труднощі в процесі пологів, особливо у жінок, які вагітні близнюками. І якщо у одного малятка після виконання матір’ю певних вправ є шанс перевернутися, то двійко залишиться в такому положенні до пологів. У зв’язку з цим передлежання є частою індикацією для кесаревого розтину.
Патологія шийки матки: На 32 тиждень вагітності шийка матки повинна бути повністю закрита.
Багато- або маловоддя: У першому випадку може виникнути кисневе голодування та порушення внутрішньоутробного розвитку плоду, другий варіант призводить до небезпеки відшарування плаценти, інфікування пологових шляхів. І в тому, і в іншому сценарії є ризик передчасних пологів.
Фактори ризику
Основними загрозами на 32 тиждень вагітності є передчасні пологи, гестоз та відшарування плаценти.
Передчасні пологи, як правило, розпочинаються раптово. Несподівана сильна діарея, водянисті виділення з вагіни (амніотична рідина може виливатися потоком або стікати краплями), оперізуючі болі в животі та збільшення схваток – це впевнені ознаки загрози для вагітності.
Тривожити також повинні коричневі або кров’янисті виділення. У поєднанні з раптовим або пульсуючим болем у нижній частині живота вони можуть свідчити про відшарування плаценти. На 32 тижні вагітності дана патологія зустрічається 0,5-1,5% жінок. Її виникнення може бути пов’язане з фізичним чи емоційним напруженням, шкідливими звичками вагітної та віком старше 40 років, але найчастіше у третьому триместрі це відбувається через підвищений артеріальний тиск. Якщо плацента відшарувалася на 30% і менше, то життєдіяльності плоду практично нічого не загрожує, і у цьому випадку можна обійтися застосуванням спеціальних медичних препаратів; якщо на 50% – то у малятка виникає гіпоксія і відбувається затримка розвитку. При повному відшаруванні плаценти майже завжди настає загибель плода.
Корисні поради
Починаючи з цього тижня, відпочивайте на 2-3 години більше, ніж раніше. Уникайте інфекційних та простудних захворювань, оскільки лікування ліками в цей період небажане.
Секс на терміні 31-32 тижнів вагітності не заборонений і навіть необхідний (але лише за відсутності протипоказань), адже інтимна близькість – чудовий спосіб отримати емоційний розряд. Крім того, під час оргазму матка скорочується, а отже, відбувається своєрідна передпологова підготовка. Але майте на увазі, що в спермі містяться простагландини. Ці біологічно активні речовини сприяють розм’якшенню шийки матки, тому, щоб не провокувати пологову діяльність, слід користуватися презервативом.
31-32 тижні вагітності – ідеальний час для вибору пологового будинку (багато хто це ще не зробив).
Якщо ви відчуваєте страх перед пологами, поговоріть про це з лікарем. Спеціаліст відповість на всі питання, і ви зможете об’єктивніше оцінити ситуацію.Щоб зберегти нерви, намагайтеся огородити себе від негативної інформації. Налаштуйтеся на те, що пологи пройдуть легко. Відволіктися від поганих думок допоможуть фітнес чи йога для вагітних, хобі, приємні зустрічі з друзями.