На тридцять першому тижні вагітності тіло вашої майбутньої дитини повністю сформоване. Зараз вона продовжує швидко рости, дозрівають внутрішні органи. Дитина вже практично готова до самостійного життя. Коли завершиться цей тиждень, ви перейдете на сьомий місяць вагітності.
31 тиждень вагітності – час для проведення третього (останнього) ультразвукового дослідження. Зазвичай його назначає лікар, який веде вагітність, на 31-33 тиждень за власним розсудом. Метою УЗД є вивчення зрілості плаценти, відповідність параметрів плоду періоду вагітності. Обстежуючи стан плода, лікар визначає його серцебиття, рухливість, дихальні рухи грудної клітки та перевіряє, чи немає обгортання пуповиною.
Розвиток плода на 31 тижні вагітності
На 31 тижні вагітності плід важить приблизно 1,5-1,8 кг при довжині тіла близько 37-42 см.
У цей період відзначається формування звивин кори головного мозку та активізація нервової діяльності. Мозок і його відділи, через роботу нервових зв’язків, зараз працюють як єдиний механізм. Будь-які зовнішні впливи, такі як голос мами та інших членів сім’ї, рух, музика, ввімкнення або вимкнення світла, сприяють формуванню зв’язків у мозку плода. Звивини мозку малятка стають більш виразними, сам мозок продовжує активно рости і розвиватися. У малятка в утробі є розклад часу сну і активності, при цьому збільшується тривалість важливої “швидкої” фази сну. Повіки майбутнього дитини розвинені настільки добре, що, коли майбутня мама перебуває на яскравому сонці чи в приміщенні з яскравим освітленням – малятко мружиться. Серце плода також росте, стає важчим і продовжує інтенсивно перекачувати кров.
На 31-му тижні вагітності продовжують формуватися важливі органи в організмі малятка: печінка і нирки. На початку третього триместра, як і на більш ранніх термінах, на УЗД можна розглядати плаценту, місце її прикріплення та кількість судин. Вона продовжує постачати дитині поживні речовини.
Хоча ймовірність виживання при народженні на такому терміні досить висока, у немовляти ще недостатньо жирової тканини. Простіше кажучи, в нашому світі йому буде дуже холодно, тому на початку йому доведеться лежати в інкубаторі. Тому мамам до 35 тижнів радять максимально берегти себе. Якщо тонус матки раптово підвищиться і з’являться регулярні скорочення, потрібно негайно телефонувати до “швидкої допомоги”.
Відчуття майбутньої мами
На 31 тижні вагітності мамі потрібно ретельно слідкувати за своєю масою тіла, контролювати кількість випитої та виведеної рідини, щоб виявити приховані набряки та проблеми з нирками. На цьому терміні лікар може порадити жінці здати ряд аналізів:
- виміряти вагу та кров’яний тиск;
- обстежити серцебиття плода;
- визначити рівень цукру;
- перевірити наявність білка в сечі;
- визначити розмір та положення плода за допомогою зовнішнього обстеження;
- перевірити кінцівки на наявність набряків та варикозу.
На 31 тиждень темна вертикальна лінія на животі стає більш помітною, розтягується пупок, але після пологів все повернеться до звичайного стану.
В цей період жінка починає відчувати тренувальні скорочення (скорочення Брекстона-Хікса), Але їх відчувають не всі вагітні.
Також деякі пацієнтки скаржаться на появу печії. Це пов’язано з ростом матки, яка підпирає шлунок, зменшуючи його об’єм. Деякі жінки відзначають болі поясниці.
Через накопичення рідини в організмі у мами можуть боліти і набрякати пальці, зап’ястя, руки. Старайтеся частіше робити гімнастику для рук. З наближенням пологів розширюється тазове дно, що також може викликати неприємні відчуття. ⠀
Крім того, на цьому терміні важливо відслідковувати кількість рухів плода. Можна порадитися з лікарем, як краще це робити, оскільки є кілька способів. Наприклад, можна вибрати найактивніший час для маляти і порахувати, скільки ударів і поштовхів воно здійснить. Якщо за дві години набереться десять рухів, то все нормально. Іноді не варто чекати півгодини, щоб переконатися, що маля в порядку. Якщо протягом двох годин не набралося десяти рухів, обов’язково повідомте про це лікарю, можливо, варто пройти УЗД і перевірити, чи все в порядку.
Болі в животі
Існує безліч причин болю в животі на пізніх термінах вагітності. Тут можуть входити як недоліковані захворювання гінекологічної частини, так і проблеми, які не стосуються статевих органів. Зазвичай у вагітних жінок можуть загостритися:
- апендицит;
- цистит, пієлонефрит;
- кишкова або ниркова коліка;
- кишкова непрохідність та інші.
При появі гострих болів в животі вагітним рекомендується звертатися до лікарні, де консультацію та допомогу можуть надати не лише гінекологи, але й суміжні спеціалісти.
“Швидку” слід викликати негайно, якщо болі внизу живота супроводжуються такими симптомами, як:
- запаморочення;
- втрата свідомості;
- прискорене серцебиття та дихання;
- пітливість, озноб;
- підвищення температури тіла;
- нудота, блювання;
- кровотеча з вагіни.
Виділення
На даному терміні не повинно бути кров’янистих виділень з вагіни. Якщо вони раптово з’явилися, краще негайно звернутися до лікаря, оскільки це може свідчити про ряд небезпечних станів: відшаруванні плаценти, її передлежанні, поліпах шийки матки, патології вагіни і навіть початку пологів.
Відшарування плаценти до пологів може загрожувати життю дитини, тому важливо знати її ознаки.
При частковому відшаруванні ситуацію можна виправити ліжковим режимом і прийомом ліків за призначенням лікаря. Однак якщо спостерігається гіпоксія плода або прогресуючий стан, то показано швидке розродження.
Корисні поради
На 31 тижні вагітності ваш щоденний раціон слід скласти так, щоб ви не відчували голоду, оскільки малятко повинно отримувати з їжею всі необхідні вітаміни та макроелементи. Їжте часто, але невеликими порціями. На цьому терміні рекомендується повністю відмовитися від шкідливих продуктів і акцентувати увагу на фруктах і овочах.
Щоб зняти надмірне навантаження на хребет, скористайтеся бандажем. Але майте на увазі, що, коли плід знаходиться в тазовому положенні, від бандажа доведеться відмовитися, оскільки дитина ще може перевернутися.
Для запобігання виникненню набряків слід дотримуватися кількох простих правил: під час відпочинку піднімайте ноги вище (наприклад, кладіть їх на стілець або подушку), не носіть вузький одяг і взуття, утримуйте себе від споживання солі, оскільки вона утримує в організмі воду. Дуже важливо вживати достатню кількість рідини, щоб ваше тіло не зберігало її «на запас». Добова норма споживання води на 31 тиждень вагітності становить 1,5 літра.