Вага плода значно збільшується, активно визначаються його рухи. Відчуття майбутньої матері повністю концентруються на тому, що відбувається в її животі: як розташований плід, як часто він рухається, чи болить низ живота. Адже 30-й тиждень вагітності — той термін, коли плід повинен зайняти фізіологічне положення, що сприяє нормальному проходженню його родовими шляхами у момент появи на світ.
Вагітність на 30-у тижні характеризується формуванням усіх систем плода. Розвиток внутрішніх органів майже завершено, зовні плід схожий на звичайне немовлятко. Однак для появи на світ ще рано. Вага дитини занадто мала, а сформовані системи функціонально незрілі. 30-й тиждень вагітності — саме той період, коли плід активно набирає жирову масу тіла, а важливі для його життя органи і системи удосконалюються.
Розвиток плоду на 30 тижні вагітності
На тридцятому тижні вагітності плід продовжує рости, що викликає збільшення об’єму живота.
Плід виглядає практично як новонароджений. Відмінність полягає у розмірах.
У більшості випадків дитина розташовується голівкою донизу. Це необхідне положення для пологів. Якщо плід знаходиться в тазовому передлежанні, поперековому положенні, існує ймовірність самостійної зміни положення на 30 тиждень вагітності. Проте часто значні розміри плоду заважають цьому.
Параметри та зовнішній вигляд
На тридцятому тижні вагітності ріст майбутньої дитини складає 39-41 сантиметр, в той час як вага – приблизно півтора кілограма. Якщо плід великий, його вага може досягати 1600 грамів. Зазвичай хлопчики важать більше на 200 грамів, ніж дівчатка. Параметри плоду на тридцять тижнів вагітності можна порівняти з розмірами середньої дині.
На тридцятому тижні вагітності шкіра дитини набуває рожевого відтінку. Тривалий час шкіра відрізнялась тонкістю та яскраво-червоним кольором. Кілька тижнів тому утворилась підшкірна жирова клітковина. Доля підшкірного шару на тридцятому тижнів вагітності збільшується на 6% від загальної маси тіла. Саме тому складки поступово розгладжуються. Кровоносні судини не просвічують через дерму та епідерміс. Волосся на голові плоду набуває темного відтінку. З тридцятого тижня вагітності починається виробництво пігментів, відповідальних за колір шкіри та волосся. У темношкірих дітей шкіра набуває більш темного відтінку. Тоді як “блондіни” практично не змінюють колір волосся та шкіри. Волосся буде приблизно відповідати генетичному коду.
Вушка виглядають трошки виступаючими. Це пов’язано з тим, що хрящова тканина повільніше, ніж кісткова, набуває твердості. Приблизно через півтора місяці раковини вух будуть більш твердими. Плід розташовується в матці більш компактно через свої значущі розміри. Відзначається згинальна поза, при якій ніжки прижаті до животика, а ручки – до грудної клітки. Підборіддя плоду приведено до грудей. Ця поза є найзручнішою для плоду, якому в матці вже недостатньо місця. Тіло плоду стає більш пропорційним. Животик, ніжки, ручки та щічки стають більш пухкими. Дитина може робити гримаси, посміхатися, зачіпляти, стискати кулачки та смоктати пальчики. Ступні плоду можуть виглядати великими через підшкірний жир.
На 30 тижні вагітності помічається зникнення лануго. Це тонкий, безбарвний волосяний покрив, що з’являється після закладання фолікул волосся. Випадання лануго, як правило, завершується перед пологами. Однак деякі малюки народжуються з залишками цих первинних волосків. Вони випадають після народження.
Нервова система та внутрішні органи. На 30 тижнях вагітності нервова система пройшла суттєві зміни. Закінчується процес диференціації кори головного мозку. Покладено основу звивів, які продовжують своє формування. Контроль головного мозку поширюється на системи та органи плоду. Для успішного виживання у плода на тридцятому тижні вагітності вже сформовані основні рефлекси. Дитина навчиласи смоктати, ковтати, відштовхуватися ніжками та хапати ручками.
Плід закриває живіт при його доторканні, реагує на сигнали рецепторів шкіри, тренує дихальний рефлекс. Спостерігаються нерегулярні рухи грудної клітки. Рухи ніг і рук знаходяться під контролем головного мозку. Коли дитина чує різкі голосні звуки, відзначається активність певних зон мозку, відповідальних за впізнавання мови, аналіз та логічне мислення. Дитина на тридцятому тижні вагітності може чути голос мами, биття її серця, шум кишенька, крові та шлунка. Фото рецептори зорових органів можуть розрізняти темряву та світло. Також відбулося формування рефлексу моргання, дитина вміє відкривати та закривати очі.
Рухи плода
Це важливий критерій, за яким оцінюється перебіг вагітності. Рухи відрізняються виразністю. На відміну від другого триместру, рухи на тридцятому тижні важко переплутати з перистальтикою кишечника. Частота рухів зазвичай зменшується. Це пов’язано з тим, що для ростущого організму стає тісно в матковій порожнині. Проте відзначається зміна характеру рухів, вони стають більш виразними. Якщо раніше рухи могли тривати кілька хвилин, то на тридцятій неделі кожна серія може включати один-два рухи. Ще одним ознакою рухів на тридцятій неделі є те, що рухи плода добре помітні оточуючим. На 30 тиждень активність дитини досить висока. Ще трошки пізніше, на 32 тиждень, рухів стає менше. Це пов’язано не тільки з ростом плода, але й з вдосконаленням його нервової системи. Дитина вчиться контролювати свої рухи.
Рухи є важливим показником, який слід постійно контролювати. Рухи є нестійкими в різні терміни вагітності. Також слід враховувати такі фактори, як погода та самопочуття жінки. Зниження активності плода після тридцяти тижнів вважається нормою.
Облік рухів можна вести кількома методами:
- Пірсона. Слід відзначати кожне ддесяте ворушіння з 9 ранку до 9 вечора. У період, коли дитина не спить, норма становить не менше 10 рухів протягом півгодини.
- Кардіффа. У рамках цієї методики слід відзначати десять рухів протягом дванадцяти годин. Норма становить десять епізодів за чітко визначений час.
- Садовського. Слід відзначати кількість рухів протягом години після прийому їжі. В нормі повинно бути не менше чотирьох рухів.
Ці вимірювання можна заносити в спеціальний зошит чи відзначати в онлайн таблиці. Однак гінекологи зазвичай рекомендують скористатися універсальним методом підрахунку рухів. Для тридцятої неділі нормою в період активності дитини вважаються шість рухів протягом години. Протягом шести годин норма складає не менше десяти рухів. Загалом слід відзначати приблизно двадцять чотири епізоди активності протягом доби.
У багатьох вагітних жінок виникають труднощі з правильним підрахунком рухів. Рухи не слід сплутувати із чханням, яке відзначається достатньо часто. Існує кілька причин зміни активності рухів у плода на тридцять тижнів вагітності. Зазвичай порушення активності відбувається через гіпоксію або кисневе голодування.
Гіпоксія може бути викликана такими факторами:
- стискання пуповинного кільця дитиною;
- обгортання; фетоплацентарна недостатність;
- резус-конфлікт між плодом і матір’ю;
- різноманітні вади плаценти;
- наявність шкідливих звичок, наприклад, курінням.
Якщо жінка у період тридцятого тижня вагітності помітила різку зміну активності плода, слід негайно звернутися до лікаря. Для виявлення причин зниження активності плода виконують КТГ, УЗД із доплерографією. Необхідна також оцінка кровотоку, прозорості вод, розташування плаценти.
При вираженій гіпоксії з метою збереження життя дитини може бути проведений екстрений кесарів розтин.
Життєздатність плоду на 30 тижні вагітності
Гінекологи звертають увагу на високі шанси виживання при передчасних пологах. Діти, народжені на тридцятому тижні вагітності за умови кваліфікованої допомоги, достатньо швидко доганяють у вазі та зрості своїх ровесників. Якщо дитина з’являється на світ на тридцятому тижні вагітності, її вважають передчасно народженою.
Життю можуть загрожувати дві основні небезпеки:
- легенева недостатність внаслідок незначної кількості сурфактанту;
- переохолодження, що виникає внаслідок малого обсягу підшкірної жирової клітковини для збереження внутрішнього тепла.
Дітей, народжених на тридцятому тижні вагітності, поміщають в спеціальні інкубатори. Ці реанімаційні інкубатори забезпечують оптимальну температуру та вологість повітря. Годування здійснюється через зонд. Коли вага досягне 1700 грамів, дитину перенесуть в реанімаційне ліжко з функцією підігріву.
Після досягнення задовільного стану та ваги в два кілограми, дитину виписують додому. Однак дитина протягом тривалого часу буде перебувати під контролем невролога. Це пов’язано з тим, що при передчасності часто виникають порушення функціонування нервової системи.
Відчуття майбутньої мами
Додаткова вага до 30 тижня вагітності в нормі становить 8-10 кг. Дно матки розташоване на 10 см вище від пупка, і ви, напевно, вже встигли відчути всю її вагу. Майже кожна майбутня мама відчуває біль у ногах і спині після тривалих прогулянок чи навіть сидіння. Матка зміщує і піднімає внутрішні органи, від чого виникає відчуття печії, здуття, часті виклики до сечовипускання та витікання сечі, запори.
Через гормональні зміни і стреси багато вагітних скаржаться на безсоння, переривчастий сон. Періодично виникають тренувальні перейми у вигляді тягучих відчуттів в животі та поясниці.
.
Чи можна займатися сексом на 30-му тижні?
Можна і потрібно, якщо у вас немає протипоказань, тобто якщо вагітність протікає спокійно та без ускладнень. Нашкодити малюкові в цей момент ви не можете, він надійно захищений амніотичним міхуром та стінками матки. Натомість йому передадуться позитивні емоції мами. Через гормональні зміни і посилений кровообіг багато жінок відзначають сплеск сексуального бажання в третьому триместрі. Тому, тим більше, не варто відмовляти собі в задоволенні.
Корисні поради
- Почніть готувати речі для малюка, складіть список необхідних покупок.
- Зробіть собі подарунок – фотосесію вагітності. Розглядаючи красиві фотографії, ви зможете згадувати цей унікальний і ні з чим незрівнянний час.
- Оформіть лікарняний лист для декретної відпустки, яка триває 140 днів при вагітності, що нормально протікає.
- Проблему стресового нетримання сечі можна вирішити, використовуючи спеціальні урогінекологічні прокладки, а також зміцнюючи м’язи тазового дна вправами Кегеля.