На 29 тижні вагітності дитина досягає 37 см у довжину та 1250 грам у вазі. Завжди варто пам’ятати про те, що ці показники не повинні бути у кожної дитини однакові. Його вага та ріст залежить від фізіологічної будови батьків. Однак невідповідність з наведеними показниками у більшу чи меншу сторону не повинна бути надто очевидною.
Після завершення другого триместру вагітності організм готується до пологів. Оскільки матка продовжує зростати, виникає ризик стискання порожнистої вени, що може утруднити кровообіг і викликати різке зниження артеріального тиску. Тому під час вагітності не рекомендується спати на спині. Найкраща поза для сну цього тижня – на лівому боці. Збільшена матка може призвести до зміщення центру тяжкості, що збільшує ризик травм і падінь.
Розвиток плода на 29 тижні вагітності
Малятко активно готується до зустрічі зовнішнього світу.
- За цей час у плода почав стабільно працювати кістковий мозок, який виробляє клітини крові. Завершує своє формування статева система, активно розвивається ендокринна система.
- Ще більш активно малятко розрізняє світло і звуки, реагує на них, повідомляючи про це майбутню маму своїми поштовхами. Воно також виконує ковзаючі рухи, вдосконалюючи ці рефлекси. Травна система малятка готується до того, щоб у майбутньому сприймати грудне молоко.
- На цей момент стабільно працює сечовидільна система, нирки малятка щодня виводять до 0,5 літра сечі. Вони потрапляють в навколоплідні води, які оновлюються кожні три години.
- На 29 тижні малятко важить понад 1200 грамів, а його зріст збільшується до 38 см. Такі розміри вже заважають малятку активно рухатися в утробі матері, як це було до цього.
- Тіло малятка округлюється, набираючи підшкірний жир.
- Яскравим явищем на цьому терміні вагітності є формування імунної системи малятка, хоча воно поки що отримує основні антитіла від мами. Для самостійного дихання плід все ще накопичує сурфактант.
Відчуття майбутньої мами
На цей термін жінка може набрати вагу понад 8-9 кілограмів. Кожен наступний тиждень вважається нормою приріст ваги від 300-400 грамів, а для тих, хто виношує двійню – 500-600 грамів.
Якщо до цього терміну жінка ще не відчувала тренувальніих переймів, то ймовірно, це може статися на 29 тижні вагітності. Ці скорочення готують організм жінки до наближених пологів. Зазвичай вони короткочасні і безболісні. Але якщо ви сумніваєтеся у своїх відчуттях, то краще звернутися до лікаря, щоб уникнути проблем через підвищений тонус матки.
Збільшена матка, яка зараз знаходиться на висоті приблизно лодоні вище від пупка, може залишатися причиною відрижки, запорів, утрудненого дихання. Молочні залози активно готуються до майбутнього лактації, супроводжуючись набряком грудей.
Організм матері випробовує величезні навантаження, тому жінка може відчувати деякі болі в області підребер’я та внизу живота, в ногах, голові, шиї чи поясниці. Причиною болю на цьому терміні є зсув центру ваги та перепади тиску. Слухаючись своїх відчуттів, майбутня мама повинна розуміти, що варто звертатися до лікаря, якщо біль зростає.
Спостерігайте за характером виділеннь з піхви, оскільки їх зміни можуть свідчити про проблеми, які слід обговорити з лікарем. Світлі, невеликі виділення вважаються нормальними. Дуже небезпечними є кров’янисті та водянисті виділення; у разі їх виявлення негайно зверніться до лікаря, оскільки це може свідчити про передчасні пологи.
На 29 тижні вагітності жінку направляють на проходження аналізів, які дозволяють визначити наступні показники:
- рівень цукру в крові;
- кількість прогестерону;
- рівень гемоглобіну;
- можливий конфлікт резус-факторів.
Такі обстеження необхідні для своєчасного виявлення залізодефіцитної анемії та запобігання розвитку цукрового діабету.
УЗД
На 29 тижні акушерської вагітності ультразвукове обстеження не проводиться. Однак лікар-гінеколог може призначити його за медичними показаннями. Якщо бажаєте, ви також можете пройти УЗД за додаткову плату.
Дослідження за допомогою ультразвукових хвиль дозволяє визначити наступні параметри:
- вага і зріст плода;
- розвиток органів і тканин;
- розташування плаценти;
- об’єм і якість навколоплідних вод;
- серцебиття дитини.
Також УЗД дозволяє визначити положення плода. На 29 тижні вагітності дитина вже повинна знаходитися головкою вниз, однак тазове передлежання на даному терміні не є приводом для хвилювань.
Корисні поради
Слідкуйте за своєю вагою, вам не потрібно “їсти за двох”. Приріст ваги кожного наступного тижня не повинен перевищувати 400 грамів.
Спілкуйтеся зі своїм малятком за допомогою розмов, пісеньок, читання казок, прослуховування заспокійливої музики. Так ви налагоджуєте психологічний контакт із своєю майбутньою дитиною. Уникайте місць із великою кількістю людей, особливо під час епідемій ГРВІ.
Ваше меню повинно містити повноцінний набір вітамінів і мікроелементів, у асортименті овочі, фрукти, зелень, крупи, молоко і кисломолочні продукти. Для повноцінного розвитку дитини необхідний білок, який міститься у яловичині, індичці, печінці, бринзі. Йод, фосфор і жирні кислоти містяться у морській рибі. Щоб зберегти якнайбільше корисних речовин, готуйте їжу на пару, тушкуйте або запікайте в духовці.
Не забувайте про піші прогулянки на свіжому повітрі та фізичну активність. Завдяки їм ви підтримуєте своє тіло в тонусі, зміцнюєте серцево-судинну систему, готуєтеся до пологів, знімаєте стрес і отримуєте позитивні емоції.