28-й тиждень вагітності

28-й тиждень – визначна дата: саме 7 місяців, як ви вагітні. До кінця 28-го тижня вагітності майбутньої мами, плід у животі якої стає повністю життєздатним. При відсутності патології органів, дитина, народжена передчасно, може вижити, якщо надається догляд і лікування.

Зріст і вага дитини на 28-му тижні вагітності становлять в середньому 1,1 кг і 38 см відповідно, з можливими відхиленнями в ±180 г і ±2 см.

На 28-му тижні вагітності у дитини починає функціонувати її власна імунна система.

Кістковий мозок бере на себе завдання виробництва крові, що забезпечує стабільний склад крові. Підшлункова залоза починає працювати нормально, виділяючи необхідні ферменти, шлунок виробляє соляну кислоту.

Печінка виділяє жовч, а кишечник починає скорочуватися. Внаслідок цього система травлення готова до переварювання молока, яким дитина буде харчуватися після народження.

Нирки активно функціонують і виводять приблизно 0,5 літра сечі щоденно.

Легені готові до дихання, їхні альвеоли можуть зв’язувати кисень і виділяти вуглекислий газ.

Надниркові залози плоду починають виділяти гормони, стимулюючи організм матері до виробництва пролактину, який відповідає за появу грудного молока.

Головний мозок продовжує активно розвиватися. Кількість і глибина звивин кори постійно збільшуються.

Дитина в матці активно розвивається і вже може реагувати на світло, розрізняти запахи і відчувати смак. Шкірні покриви плоду починають світлішати, змінюючи колір з червоного на рожевий. Пушкове волосся зникає з поверхні тіла, залишаючись лише на плечах. На головці видно сформоване волосся, а також з’являються вії, що обрамляють віку. Очі частково відкриваються, і плід починає моргати.

Кількість первинної змазки зменшується, замінюючись жировою, яка необхідна для захисту шкірного покрову та участі в процесі терморегуляції.

На тілі стають видимими характерні зморшки, а в щічках починає накопичуватись підшкірний жир, що надає їм круглу форм

На сьомому місяці вагітності жінка повторно здає всі аналізи перед оформленням дикретної відпустки, проходить консультації лікарів-спеціалістів та додаткові обстеження для контролю за своїм здоров’ям та здоров’ям дитини за порадою лікаря.

Вагітна часто відчуває болі у попереку. Щоб трошки їх полегшити, слід виконувати невеликі нахили вперед. Болі виникають через тиск матки на нервові сплетіння в попереку. Матка може тиснути і на печінку, де також можуть виникати болі. Вагітну можуть турбувати судоми та оніміння кінцівок. Оніміння виникає через стискання набряклими тканинами нервових закінчень, судоми виникають через дефіцит кальцію. Іноді дефіцит кальцію може викликати у вагітної бажання погризти штукатурку. Не хвилюйтеся: це нормально. Просто з’їжте додаткові 200 г свіжого кисломолочного сиру.

У період від 24-ї до 28-ї неділі вагітності жінка повинна пройти обстеження на наявність цукрового діабету. У 10% вагітних може розвинутися гестаційний цукровий діабет. Найчастіше це трапляється у жінок, які курять, жінок старше 40 років, жінок із ожирінням, а також у жінок, родичі яких мають цукровий діабет.

У вагітної з’являється свербіж шкіри, спрага, часті сечовиділення, збільшення апетиту та зниження ваги. Гестаційний діабет може пройти одразу після пологів, але якщо дитина народжується великою, у нього в подальшому може розвинутися ожиріння та цукровий діабет II типу. Вагітній призначають діабетичну або низькоцукрову дієту (продукти з низьким вмістом цукру), фізичні вправи (відповідно до терміну вагітності) або прийом неінсулінових таблетованих препаратів для розщеплення цукрів.

При відсутності проблем зі здоров’ям, майбутнім матусям рекомендується підтримувати активний спосіб життя, слідкувати за своєю харчовою дієтою та обмежити споживання солі. Також корисно відвідувати спеціальні курси для вагітних.