25-й тиждень вагітності

Підготовка до останнього етапу вагітності починається із 25 тижня. Попереду ще цілий триместр, плід продовжує рости та набирати вагу.

Розмір малюка: 30 – 35 см, вага 700 – 800 гр.

У 25 тижнів вагітності кістковий мозок плода повністю бере на себе функцію кровотворення, яку раніше виконували печінка та селезінка. У кістковій тканині малюка починає накопичуватися кальцій, а його м’язи продовжують зміцнюватися. Він активно тренує їх, згинаючи та розгинаючи ноги та руки та повертаючись з боку в бік, але місця в матці стає все менше. З цього тижня головне завдання малюка – набирати вагу.

На 25 тижні вагітності триває активний розвиток дихальної системи.
У легенях формуються альвеоли, відбувається наповнення їхньої внутрішньої поверхні спеціальною речовиною – вона перешкоджатиме злипанню легень після видиху.

Дитина володіє наступними навиками:

  • стискає долоні в кулачки;
  • щосили гримасує;
  • чіпає пуповину, стінки матки, своє обличчя;
  • рухає руками та ногами.

Маля на 25 тижні вагітності, в принципі, здатне вижити при появі на світ. При вагітності терміном 25 тижнів виглядає плід — можна побачити на 3Д УЗД, яке продемонструє майбутній матері: малюк вже майже готовий до самостійного існування. Якщо раптом розпочнуться пологи, дитину можна буде виходити. Передчасні пологи на 25 тижні вагітності найчастіше завершуються благополучно: у малюків вагою понад 500 г є всі шанси на життя за умови спеціального догляду та лікарського контролю.

Скільки має бути рухів плода до цього терміну? Гінекологи говорять про таку норму рухів: якщо на день мати відчуває приблизно 10 рухів, то це нормально. Якщо їх менше або вони раптово припинилися – це привід для термінового звернення до лікаря. Занадто сильна активність дитини – теж не дуже хороша ознака: можливо, їй не вистачає кисню, тому постійні рухи теж мають насторожити. Пам’ятайте, що на двадцять п’ятому тижні активність малюка підвищується, він стає спритнішим, а рухи його більш точними.

Другий триместр поступово добігає кінця, і ваша матка збільшилася до розмірів футбольного м’яча. Тепер ви швидше втомлюєтеся, а ваше пересування трохи обмежене. Не забувайте про техніку безпеки з великим животом: відмовтеся від взуття на високих підборах, не лежите довгий час на спині, не займайтеся активними видами спорту.

Приємний «побічний ефект» другого триместру – покращення якості волосся. Напевно, ваша шевелюра зараз стала особливо густою і блискучою. На жаль, після пологів гормональний фон зміниться, і волосся може почати активно випадати, але через 6 – 9 місяців все прийде в норму.

Пологи на 25 тижні – відбуваються нечасто. І все ж таки трапляються. Факторами ризику служать:

  • коротка шийка матки при вагітності 25 тижнів (ІЦН);
  • частий тонус матки;
  • захворювання на грип або ГРВІ протягом перших двох семестрів;
  • гінекологічні хвороби в анамнезі

Якщо у жінки є явна небезпека раніше терміну народити дитину, лікар може призначити Утрожестан або Дюфастон. Під їхньою дією відбувається розслаблення мускулатури матки.

Купуйте фітбол – великий гімнастичний м’яч. Під час вагітності ви можете сидіти на ньому і виконувати прості вправи, щоб позбавитися болю в спині, а після пологів – заколисувати малюка і робити з ним гімнастику.