23-й тиждень вагітності

Починаючи з 23 тижнів, ріст плода стрімко прискорюється, лише протягом наступного місяця його вага подвоїться. У міру збільшення матки посилюються деякі неприємні симптоми вагітності, і приплив сил, що з’явився на початку 2 триместру, йде на спад.

Ваш малюк розміром з кабачок. Його ріст 29.5 см, вага 500 гр.

Малюк, народжений на 23-му тижні вагітності.

На 23 тижні вагітності кістки дитини зміцнюються, оскільки скелет, який був утворений хрящовою тканиною, м’якшою, ніж кістка, перетворюється на кісткову тканину.

Легені продовжують розвиватися, особливо кровоносні судини, які відповідатимуть за газообмін у легенях після народження, видаляючи вуглекислий газ та поглинаючи кисень із дихання.

Шкіра дитини більш зморшкувата, покрита тонким шаром волосся, званим лануго, і, незважаючи на те, що вона прозора, шкіра вже має більш рожевий колір через наявність кровоносних судин.

На цьому терміні вагітності підшлункова залоза дитини починає виробляти інсулін – гормон, який відповідає за контроль рівня цукру в крові, а кишечник починає здійснювати перші перистальтичні рухи, необхідні для майбутнього перетравлення їжі при народженні дитини.

На 23 тижні вагітності дно матки розташовується приблизно на 4 см вище за пупок. Через тиск, який вона чинить на діафрагму, у вагітних з’являються проблеми з диханням: воно стає поверхневим, виникає задишка. У міру зростання матки збільшується навантаження на хребет, тому вас можуть турбувати біль у спині та попереку. Виконуйте гімнастику для вагітних, носіть підтримуючий бандаж.


Серед інших неприємних симптомів 23 тижні вагітності зазначимо:

  • Набряки в ногах. Обов’язково повідомте про них гінеколога. Якщо набряклість незначна, хвилюватися не варто. Зняти її допоможе відпочинок, контрастний душ. Сильні набряки потребують медичного спостереження.
  • Хибні схватки. Вважається, що таким чином матка готується до пологів. Несподівано у жінки тягне низ живота, біль може віддавати і в поперек. Відчуття триває не довше за хвилини, проходить самостійно.
  • Сверблячка шкіри на животі. Виникає через те, що епідерміс розтягується. Допоможуть зволожуючі креми та лосьйони.
  • Проблеми із травленням: печія, метеоризм, запори. Щоб полегшити свій стан, обов’язково включайте в раціон овочі, фрукти та цільнозернові крупи, чорнослив та кисломолочні продукти.

УЗД на 23-му тижні виконується лише за показаннями: при підозрі на відшарування плаценти, завмирання плода та інші ускладнення вагітності.

Найбільш важкими патологіями вагітності у другому триместрі вважаються прееклампсія, істміко-цервікальна недостатність, гестоз. Вони небезпечні тим, що можуть спричинити передчасні пологи, порушувати розвиток плода. На щастя, трапляються нечасто і піддаються терапії.

На 23-му тижні потрібно обов’язково зробити УЗД, якщо це не було зроблено вами ще два тижні тому. Пам’ятайте, що якщо зараз не пройти цю перевірку, то потім вже буде набагато складніше виявити будь-які патології плода, якщо такі є. Звичайно, потрібно частіше бувати на свіжому повітрі, харчуватися правильно і збалансовано, дотримуватися всіх рекомендацій вашого лікаря.

Більше рухайтеся, не проводьте тривалий час у сидячому положенні. Якщо вам все-таки потрібно довго сидіти, наприклад, на робочому місці, то іноді вставайте, можна трохи пройтися. Можете ще поставити маленьку лаву під ноги, а для робочого місця необхідно вибрати стілець із твердим сидінням, прямою спинкою та поручнями. Всі ці заходи спрямовані на те, щоб уникнути застійних явищ у ногах та малому тазі.

До 23 тижня Ви вже не такі активні, як раніше, вибір поз стає все більш обмеженим, потрібна якась обережність та передбачливість. Проте статевий акт піде Вам на користь. Жінці потрібно отримати оргазм, а відтак і позитивні емоції, які, безперечно, вплинуть і на майбутнього малюка.