21-й тиждень вагітності

21-й тиждень вагітності — своєрідний рубіж, і вже з кінця цього терміну дитина буде здатна жити поза материнською утробою. Внутрішні органи плода повністю сформувалися, і тепер удосконалюється процес їхнього функціонування.

Ріст малюка досяг 28-29 сантиметрів, вага становить від 300 до 350 грамів.

На двадцять першому тижні вагітності дитина починає вже активно ворушитися, ніж раніше. Поки в матці йому достатньо місця, тому він може перекидатися і виконувати різні рухи. Маля може відштовхуватися він стінок матки, чіпати свою пуповину і ворушити кінцівками. У нього є час для активності та сну.

Продовжується активний розвиток головного мозку: формується кора, з’являються нові звивини та борозни, відбувається розподіл нервових клітин. На 21-му тижні вагітності рухи плода стають більш скоординованими.

На цьому терміні ШКТ та сечовивідна система вже сформувалися та добре функціонують. Дитина може засвоювати все, що їсть її матуся. Усі необхідні речовини потрапляють плоду в кишечник та шлунок. До того ж дитина проковтує близько 500 мілілітрів амніотичної рідини, яка переробляється нирками та виводиться разом із сечею.

У плода з’являється здатність чути різні звуки. Це лише зачатки слуху. Розуміти та аналізувати мову плід ще не може, тому що у нього для цього поки що недостатньо розвинений головний мозок. Однак малюк може чути різні звуки та навіть розпізнавати голоси своїх батьків. Численні наукові дослідження довели, що на малюка заспокійливо діє голос його мами.

Для цього терміну характерні наступні відчуття та прояви вагітності:

  • Зараз ви можете помітити, що поправились трохи більше, ніж зазвичай. На даному етапі це нормально, а протягом наступних тижнів маса тіла збільшуватиметься ще інтенсивніше. Це пов’язано не лише з вашим посиленим апетитом, але й з тим, що дитина починає накопичувати підшкірний жир.
  • У 21 тиждень вагітності плід займає все більше місця, і щоб збільшити вільний простір, він потягується і штовхає маму в живіт.
  • Через високу концентрацію в організмі естрогенів шкіра рук і ніг може набути трохи синюватого відтінку. Після пологів її колір прийде у норму.
  • У 20 – 21 тиждень вагітності через гормональну перебудову організму волосся може з’явитися в небажаних місцях.
  • Може з’явитись геморой. Причина захворювання – запори та порушення циркуляції крові у нижній частині тіла.

Зазвичай на 20 – 21-му тижні вагітності проводиться чергове планове УЗД та робиться скринінг. Дослідження дозволяють виміряти параметри плода, оцінити роботу його органів, кількість амніотичної рідини, стан плаценти, тонус матки та багато інших показників.

На кожному прийомі майбутня мама здає загальні аналізи крові та сечі. За наявності ускладнень лікар може призначити додаткові дослідження (розгорнутий аналіз сечі чи біохімічний аналіз крові).

Якщо у 21 тиждень вагітності у вас з’явилася задишка, починайте освоювати дихальні техніки. Згодом вони будуть дуже корисні у процесі пологів.

Запори – одна з найпоширеніших проблем, з якими стикаються жінки у 20 – 21 тиждень вагітності. Для того, щоб з нею впоратися, необхідно переглянути своє харчування. Вживайте більше кисломолочних продуктів (але не налягайте на сир та тверді сири), збагатіть раціон джерелами клітковини (овочі, фрукти, висівковий хліб), починайте день зі склянки води.

Якщо вас турбує печія, намагайтеся не їсти перед сном, тому що в горизонтальній позі шлунковий сік піднімається до горла і обпалює слизову. Під час нападів печії можна на кілька хвилин прийняти колінно-ліктьове положення.