19 тиждень вагітності – вже майже половина терміну виношування дитини. Це спокійний продуктивний час, який загалом добре переноситься жінками. Ранній токсикоз перестав турбувати майбутню маму, час пізнього токсикозу ще не настав, живіт порівняно невеликий. Тому цей період вагітності слід присвятити відпочинку та набору сил для майбутнього складного етапу виношування дитини.
Розвиток плода на 19 тижні вагітності
За розмірами він нагадує манго. Довжина плоду вже 25 см, а вага приблизно 250-300 г.
Починається поступове накопичення підшкірного жиру, у зв’язку з чим шкіра дитини перестає бути такою зморщеною, як раніше. Ручки та ніжки плода ще дуже тонкі, проте головка починає набувати нормальної форми, вже не виглядає такою великою в порівнянні з іншими частинами тіла.
Продовжують активно розвиватись внутрішні органи. Серце інтенсивно працює, перекачуючи протягом доби близько 24 літрів крові. Продовжується розвиток мозку. У ньому формуються центри, які надалі відповідатимуть за зір, нюх, слух та смакове сприйняття. Рухи плоду стають більш координованими за рахунок передачі нервових імпульсів, що вдосконалюється.
Усі шкірні покриви малюка вкриті тонким пушком, що зникне ближче до пологів. Пальчики рук та ніг сформовані, є брови та вії.
Незважаючи на те, що легені та бронхи здебільшого сформовані, вони ще не готові до початку функціонування. Нирки активно працюють, продукуючи сечу, що виводиться з організму дитини в навколоплідні води.
Продовжується становлення травної системи. У кишечнику утворюється меконій. Шлунок та підшлункова залоза налагоджують свою роботу.
Відчуття майбутньої мами
Вагітність вже не приховати від сторонніх очей, живіт помітний, навіть якщо на жінці просторий одяг. Вагінальні виділення стають ряснішими. Це нормально, обумовлено впливом прогестерону. Посилюється пігментація шкіри. Плями можуть з’явитися на лобі, щоках та верхній губі – це так звана хлоазма або маска вагітності. Темніє шкіра на внутрішній поверхні стегон. Це також є результатом гормональних змін.
До 19-го тижня, як правило, жінка може набрати від 3,5 до 6,5 кг. Болючість у грудях минає, молочна залоза помітно збільшилася, у багатьох вже з’являється молозиво.
Матка росте, і тепер її дно, тобто верхня частина, розташована приблизно на рівні пупка. Її приблизна вага – 300 г. Матка тисне на внутрішні органи, через що виникає часте сечовипускання, печія, запор, задишка. Через зміщення центру тяжкості тіла у вагітної з’являються біль у попереку.
Як часто ворушиться дитина на 19 тижні вагітності
Нормою вважається 10 рухів протягом 12 годин. Найменше число свідчить про нестачу кисню у плода та потребує консультації фахівця. Однак на цьому терміні проводити подібні підрахунки зарано: дитина не така велика, щоб мама могла відстежити всі її рухи. Тест інформативний з 24-28 тижнів залежно від того, яка вагітність за рахунком.
Аналізи та УЗД
До чергового прийому гінеколога здайте загальний аналіз сечі для виключення інфекцій сечостатевої системи, а також загальний аналіз крові, де найважливішим показником буде рівень гемоглобіну. За ним фахівець визначить наявність або відсутність анемії – частого ускладнення 2 триместру, пов’язаного із нестачею заліза у крові.
Зараз оптимальний час для 2 скринінгу вагітності. За допомогою УЗД та біохімічного аналізу крові можна виявити ризики розвитку генетичних патологій у плода. Під час ультразвукового дослідження можна визначити і стать майбутньої дитини.
Можливі ризики
Найчастіше 19 тиждень вагітності протікає щодо спокійно. Однак в окремих випадках може мати місце таке ускладнення, як вагітність, що завмерла, найчастіше пов’язана з інфекційними факторами, генетичними або гормональними відхиленнями.
Корисні поради
- займатеся плаванням та спеціальною гімнастикою для вагітних – спорт насичує організм киснем, зміцнює м’язи, покращує кровообіг;
- виконуйте вправи Кегеля – розвинені м’язи тазового дна допоможуть вам під час пологів і попередять розвиток післяпологових ускладнень;
- проводьте багато часу на свіжому повітрі – прогулянки зміцнюють нервову систему;
- зустрічайтесь з друзями, ведіть культурне життя – соціальна активність заспокоює, позбавляє тривоги.
Не варто відвідувати сауну або приймати гарячу ванну, а також піднімати вагу понад 3-5 кг. Це збільшує тонус матки і може спричинити передчасні пологи. Вибирайте зручне взуття без каблука для попередження набряклості та втоми ніг та спини. Уникайте великої кількості простих вуглеводів у раціоні: солодке та борошняне підвищує ризик гестаційного діабету.