18-й тиждень вагітності

18 тиждень вагітності – це п’ятий місяць. У когось вже виразно відчуваються ворушіння. Хтось уже точно знає, на кого чекає, хлопчика чи дівчинку.

За розмірами він нагадує величеньку картоплину. Довжина плода 14 – 21 см, вага 160 – 210 гр

На цьому терміні продовжується розвиток головного мозку дитини, поступово накопичується підшкірний жир. До кінця 18-го тижня вагітності повністю сформуються зовнішні та внутрішні статеві органи плода, і під час УЗД ви зможете дізнатися, хто оселився у вас у животику.

На пальчиках вашого малюка зформувався візерунок, властивий тільки йому. Сформувалися зачатки зубів, дитина здатна чути, а ось розвиток органів зору не завершився, але малюк до 18-го тижня вагітності вже розрізняє світло та пітьму.

Кора головного мозку теж не припиняє свій розвиток, нервові клітини постійно діляться, формуються звивини та борозни. Починається функціонування надниркових залоз та вилочкової залози, які є органами ендокринної системи людини. Гормонів, які нині виробляє плід, вистачає й йому самого, й у матері. Якщо ендокринні залози матері виробляють недостатньо гормонів, плід компенсує цей недолік. Однак у цьому випадку існує ймовірність того, що у майбутньої дитини буде порушено діяльність тієї залози, діяльність якої порушена у матері. Шкіра плода зараз прозора, дуже ніжна, вся вкрита зморшками, які потім утворюють складочки.

Легені на даний момент не функціонують, у цьому немає жодної потреби, адже дитина живе у водному середовищі.

Серцебиття плода на 18-му тижні може на якийсь час почастішати – це обумовлено руховою активністю малюка. Однак воно, як і раніше, залишається в межах 140–160 ударів на хвилину.

Жінки, які вперше народжують, на 18–20 тижнів починають відчувати ворушіння плоду. Вони описують це як тріпотіння, булькання чи пурхання. Втім, деякі вагітні можуть плутати ці відчуття з перистальтикою (хвилясті скорочення гладких м’язів) кишківника. Активність малюка підвищується у вечірній час, і це часто заважає жінці заснути.

Матка продовжує рости і на 18-му тижні вагітності досягає розмірів кокосового горіха або маленької дині. Майбутня мати сама може намацати щільне утворення посередині між лобком і пупком. Якщо промацати живіт приблизно на 2-2,5 см нижче області пупка, можна самостійно намацати дно матки. Хоча лікар зможе це зробити вже десь на 12-му тижні.

Деякі вагітні можуть відчувати запаморочення. Це пов’язано зі зниженням артеріального тиску нижче звичних значень. Якщо різко вставши з ліжка, ви відчуваєте запаморочення, дотримуйтесь наступних правил. Після пробудження не вставайте швидко, потягніться, рухайте руками та ногами. Потім сядьте і посидіть кілька хвилин у ліжку. Після цього можна встати, але робіть це не поспішаючи.

На 18 тижні сховати животик стає все складніше, тому що до цього часу він не тільки помітно збільшується, а й піднімається. Це є причиною того, що у жінки центр ваги зміщується і з’являється властива всім вагітним хода, коли рухається, трохи відхиливши плечі назад. Зараз дуже важливо правильно вибирати одяг, і, щоб виключити навантаження на хребет і уникнути небажаних болів у спині і в попереку, фахівці радять придбати спеціальні шорти або трусики, які підтримуватимуть животик, що росте.

Оскільки центр тяжіння зміщений уперед, щоб зберегти рівновагу, жінка починає більше прогинати спину. В результаті у майбутніх мам може з’явитися біль у попереку. Іноді виникають болі в області стегон і сідниць, причина – здавлювання нервових сплетень маткою, що росте. Неправильне взуття ще більше посилює ці неприємні відчуття, тому експерти наполегливо рекомендують мамам взуття зі стійкою підошвою або з невеликим підбором (якщо без них мама не може обійтися). Також важливо зміцнювати м’язи спини за допомогою спеціальних вправ та плавання.

Крім появи болів у спині і в ділянці попереку, можуть з’явитися періодичні відчуття, що тягнуть в животі. Щоб полегшити навантаження на спину, крім підтримуючої білизни та регулярних вправ на зміцнення м’язів спини, необхідно також давати їм відпочити, контролювати живлення та вагу (щоб не набрати більше кг, ніж необхідно).

Виділення на 18 тижні (за умови нормального перебігу вагітності), як і раніше, будуть світлими і однорідними. Єдине, порівняно з попереднім періодом, вони можуть стати ряснішими. Це є нормою, якщо їх колір не змінюється, а жінка не відчуває сверблячки або печіння. Якщо ж йдеться про зелені, жовті або сирні виділення, це може говорити про наявність інфекції, що має стати приводом негайного походу до лікаря. Уникнути таких неприємностей можна, виключивши з раціону цукор, кондитерські вироби (дріжджі). Також необхідно регулярно вживати в їжу натуральні кисломолочні продукти та дотримуватися гігієни.

З вісімнадцятого по двадцятий тиждень, гінекологи направлять майбутню маму на проходження потрійного тесту, що включає:

  • Аналіз крові на ХГЛ;
  • Скринінг на естріол;
  • Скринінг на альфа-фетопротеїн.

Проведення цих аналізів дозволяє гінекологу встановити наявність у малюка будь-яких генетичних відхилень. Ці проблеми можна виявити на основі вмісту в крові матері даних секреторних елементів та білків. Також вони можуть попередити викидень на 18 тижні вагітності та виявити завмирання плода.

Крім потрійного скринінгового дослідження, майбутня матуся має проходити стандартний комплексний огляд у жіночій консультації, що складається з обстеження на кріслі, здачі крові та сечі, вимірювання показників АТ, ваги, висоти дна матки та прослуховування серцебиття плода.

На вісімнадцятому тижні вагітності основні ризики, пов’язані з загрозою переривання, позаду. А ось із інфекціями доведеться боротися. Вони часто протікають безсимптомно, без болю, виділень та сверблячки, але, за даними ВООЗ, саме інфекції, що передаються статевим шляхом, є основними причинами несприятливого результату вагітності та запальних захворювань органів малого тазу.

Головна небезпека — внутрішньоутробне інфікування, що загрожує пневмонією, збільшенням печінки та селезінки, стійким висипом, розладом ШКТ, порушеннями діяльності нервової системи.

Як і будь-який інший термін,18 тиждень вагітності – час, що характеризується ризиком передчасних пологів. При появі таких симптомів, як болі внизу живота та попереку, кровотеча, терміново звертайтеся до лікаря.

Продовжуйте дотримуватися здорового раціону. Повноцінно снідайте, на обід з’їдайте страву з м’яса (яловичини, кролика, курки, індички): для розвитку плоду потрібен білок. Як легкий перекус чудово підійдуть свіжі фрукти, ягоди, овочі, галети, несолодкий йогурт без штучних добавок. Для профілактики запорів випивайте на ніч склянку кефіру.

Якщо при різкій зміні положення тіла ви зазнаєте запаморочення, після сну не вставайте відразу. Спочатку кілька хвилин посидіть на краю ліжка, а вже потім можна повільно підніматися. А якщо на терміні 18 тижнів вагітності під час робочого дня ви відчуваєте втому, спробуйте усамітнитися в затишному містечку та 10 – 15 хвилин відпочити.

17 – 18 тижнів вагітності – період, коли нирки працюють у посиленому режимі, тому вам доводиться частіше бігати до туалету. Вчасно спорожняйте сечовий міхур і не допускайте застою сечі: це допоможе запобігти розвитку інфекції.