15-й акушерський тиждень вагітності, або 13-й, якщо ви рахуєте від зачаття – час відносного спокою для майбутньої матері, яка вже встигла звикнути до свого нового стану. Її більше не мучить постійна нудота та втома. У другому триместрі з’являється багато сил та енергії. Маля продовжує рости і розвиватися, і зовсім скоро жінка навіть зможе відчути його рухи.
Розвиток плода на 15 тижні вагітності
За розмірами він нагадує невеличкий апельсин. Маса плода – 50 гр, довжина – 13 см.
До 15 тижня вагітності плід помітно підріс. До цього моменту діаметр його голови становить близько 2,82 см, грудної клітки – 2,8 см, а живота – 2,76 см. Серце дитини прокачує за добу близько 28 літрів крові. З кожним днем малюк виявляє все більше рухової активності. Майбутня мама, як і раніше, не відчуває цих рухів.
Змінюється зовнішність малюка. Ще трохи і він буде схожий на справжнє немовля. Руки та ноги плода зрівнялися у своєму розвитку, а пальчики вкриті нігтиками. У головному мозку позначилися звивини.
На голові проглядаються перші волосики. Поки волосся малюка не має пігменту, а значить, невідомо буде дитина блондином, брюнетом або рудоволосим.
Активно розвивається кістковий мозок плода. Поступово налагоджується робота внутрішніх органів. У кишечнику малюка накопичується первісний кал – меконію. Посилюється навантаження на плаценту за рахунок збільшення потреб малюка. Товщина плаценти на 15 тижні вже 1,77 см.
Відчуття майбутньої мами
До 15 тижня вагітні, як правило, додають у вазі від 2 до 5 кг. Якщо вагітність перша, живіт ще ледь помітний. При кожному наступному виношуванні він росте швидше.
Пігментація, що проступила на шкірі, може викликати хвилювання, але після пологів все увійде в норму і вона зникне. Особливо виділяються темні плями на шкірі та смуга посередині живота влітку.
На цьому терміні завершується процес формування плаценти. З 15-го тижня вагітності всі емоції та спосіб життя майбутньої мами будуть впливати на малюка, а його зміни відповідно на самій жінці.
Найпоширенішим захворюванням жінки починаючи з 15 тижнів є анемія – брак заліза в організмі. У цьому випадку вагітну можуть турбувати слабкість, легке запаморочення та миготіння зірочок перед очима. Якщо терміново не почати правильно харчуватися та приймати препарати, здатні підняти рівень гемоглобіну в крові, дитину чекає кисневе голодування та порушення всіх процесів розвитку.
На цьому терміні вам належить лише плановий візит до гінеколога, де лікар виміряє тиск, вагу та окружність живота. Гінеколог пальпує матку через передню черевну стінку, щоб визначити її розташування щодо пупка. Також фахівець прослухає серцебиття плода. |
Можливі ускладнення
Часта скарга пацієнток – тонус на 15-му тижні вагітності. Жінка відчуває біль унизу живота і в попереку, ніби все кам’яніє. Напруга зберігається безперервно протягом кількох хвилин. Від фізіологічних спазмів, викликаних розтягуванням зв’язкового апарату, тонус відрізняється більшою інтенсивністю, іноді супроводжується незначними вагінальними виділеннями коричневого кольору.
Виникає внаслідок стресових ситуацій, гормональних порушень, на тлі цукрового діабету, гіперфункції щитовидної залози, спайок у малому тазі, при нестачі магнію, багатоплідної вагітності та багатьох інших причин. Тому лікування призначається індивідуально, іноді потрібне перебування у стаціонарі.
Корисні поради
- Звикайте спати на боці: положення лежачи на спині не рекомендується вагітним, тому що матка в цьому випадку тисне на важливі кровоносні судини, через що дитина може недоотримувати кисень та поживні речовини.
- Зараз найкращий час, щоби вирушити до стоматолога. Не бійтеся болю, сучасні знеболюючі безпечні для майбутньої дитини.
- Щодня гуляйте по 20-30 хвилин: перебування на свіжому повітрі та помірні фізичні навантаження благотворно впливають на кровоносну систему мами та плода.
- Періодичні запаморочення та слабкість на 15 тижні пов’язані зі зниженням цукру в крові. Носіть із собою перекушування, вибирайте фрукти і повільно засвоювані злаки. Швидкі вуглеводи у формі кондитерських виробів можуть входити до вашого раціону, але не повинні бути його основою і частим перекушуванням.
- Не потрібно боротися з пігментними плямами, що виникають під час вагітності. Відбілюючі креми можуть бути небезпечними під час виношування. Пігментація безвісти зникне після пологів.
Якщо вагітна відчула приплив сексуального бажання, то не варто стримувати себе. Наразі настав пік сексуального збудження для більшості жінок. Звичайно, влаштовувати акробатичні трюки в ліжку небезпечно, але багато стверджують, що саме в другому триместрі вагітності вони зазнали найвищої насолоди від інтимної близькості з чоловіком.