На 14-му тижні вагітності емоційний фон жінки приходить у норму, гормональні бурі заспокоюються, а ранній токсикоз проходить, навіть якщо він злегка затягнувся. Малюк надійно захищений плацентою, він росте, отримує всі необхідні елементи для харчування та розвивається. Жінка в цей час повинна дати відчути дитині, як сильно вона її любить і чекає, спілкуючись з крихіткою.
Розвиток плода на 14 тижні вагітності
За розмірами він нагадує невеликий лимон. Маса плода – 40-45 гр, довжина – 10 см.
Чітко формується обличчя, тому змінюється зовнішній вигляд плода. Перенісся вже більш виражене, окреслюються брови, округляються щоки.
- Швидко розвивається кістково-м’язова система, тому дитина потребує повноцінного забезпечення кальцієм, про що повинна подбати мама, адже це закладка для скелета, м’язів та зубів.
- Поверхня тіла плода покривають тонкі короткі волоски – лануго. Цей пушок зберігає спеціальну змазку для легшого просування родовими шляхами.. Зникають волоски ще до його народження, приблизно на 30-му тижні вагітності.
- Діафрагма здійснює ритмічні рухи, готуючись до процесу дихання. Навчаючись дихання, плід заковтує та повертає назад амніотичну рідину.
- Починають працювати потові та слинні залози.
- Кишечник починає свою першу роботу – виведення жовчі.
- Продовжується розвиток геніталій, а сечостатева система вже сформована.
На 14-му тижні дізнатися стать малюка за допомогою ультразвукового дослідження ще не вийде, а ось з’ясувати резус-фактор і групу крові можна.
Відчуття майбутньої мами
На чотирнадцятому тижні дуже чутливі худорляві жінки, особливо повторно вагітні, можуть зафіксувати рухи плода (щоправда, це трапляється вкрай рідко). Це відчуття називається першим ворушінням плода.
Жінка почувається здоровою та щасливою. Невеликий поки розмір матки не порушує легкості та плавності її рухів та ходи, животик починає округлятися, але оточуючим ще не видно. Майбутня мама розквітає, і її сімейні стосунки можуть без особливих зусиль зміцніти, покращується психологічний клімат у подружній парі. Добре, якщо жінка підтримує свої позитивні емоції, займається улюбленими справами, слухає гарну музику, ходить на концерти, театри, виставки. Коли вона одна, корисно розмовлятиз дитиною лагідним голосом, погладжувати живіт, співати дитині. І не важливо, про що йому розповідати, головне — дитина відреагує на мамині ласки та душевний стан. Це сприятиме хорошому розвитку всіх його систем, особливо нервової та гормональної. Не слід забувати про прогулянки на свіжому повітрі. Навіть якщо у жінки немає можливості виїжджати на природу, повітря на вулиці все одно чистіше домашнього. А рухи необхідні її організму, як уже було сказано раніше, щоб не було застою венозної крові в малому тазі, щоб не посилювався варикоз вен нижніх кінцівок та тазу, не розвинувся геморой. Активними рухами можна посилити перистальтику кишківника для боротьби із запорами. Важливо: стілець має бути щоденним. І не важливо, якими способами ви цього домагаєтеся, – в межах розумного, звичайно.
Позитивний момент у тому, що перелік дозволених лікарських препаратів до цього періоду розширюється, тому з неприємними симптомами можна впоратися. З іншого боку, щоб не ризикувати краще скористатися рецептами домашньої медицини.
14-й тиждень вагітності дуже важливий у плані харчування. Мама має уважніше ставитися до свого раціону. Для зростання малюка необхідні білки. Для нормальної роботи кишківника потрібно включити в меню кисломолочні страви. Також важливо не забувати про вітамінно-мінеральні комплекси. А от від продуктів, що сприяють набору ваги, краще відмовитися.
Саме час подумати про зміну гардеробу, якщо Ви цього ще не зробили. Живіт починає свій активний ріст, тому додайте у свій гардероб «вагітних» речей, це ж стосується і нижньої білизни, оскільки груди також можуть збільшитися. Також рекомендуємо вибирати зручне взуття без високих підборів та платформи.