13-й тиждень вагітності

13-й тиждень вагітності – це початок найкомфортнішого періоду виношування. Пройшли всі неприємні симптоми першого триместру: нудота, слабість, перепади настрою. Але розмір живота ще дозволяє вести звичний спосіб життя. Дізнаємося, що відбувається з жінкою та плодом на цьому терміні, які дослідження вам доведеться пройти і на які симптоми варто звернути особливу увагу.

Почався четвертий місяць гестації. Якщо у календарному місяці від 28 до 31 дня, то в акушерському – рівно 4 тижні. Незвичний підрахунок, але зрозуміла та зручна для медиків арифметика.

За розмірами він нагадує невеликий нектарин: його зріст – близько 7-8 см, вага – 15-20 грамів. Голова все ще становить третину всього тулуба, надалі пропорції вирівняються. Дитина активно рухається в амніотичній рідині, але мама ще не відчуває ворухів. На УЗД можна побачити, як малюк смокче великий палець руки, хмуриться, позіхає. Він здатний розрізняти смак їжі, яку їсть мама, чути те, що відбувається навколо. Його шкіра ще світла та прозора, через неї просвічуються кровоносні судини і навіть внутрішні органи.

  • Обличчя дитини набуло індивідуальних рис і стало більш рельєфним, з надбрівними дугами, підборіддям і переніссям. Завершилося закладання молочних зубів.
  • На цьому етапі розвитку починається відкладення кальцію в кістках плода. У першу чергу твердіють кістки черепа та хребта, потім рук та ніг. Відбувається утворення ребер.
  • Органи дихання вже розвинені. Малюк починає здійснювати дихальні рухи, так тренується діафрагма та м’язи грудної клітки.
  • З цього тижня жовчний міхур починає виробляти жовч. Серце малюка розділене на чотири камери і вже перекачує майже 23 літри крові на добу. Підшлункова залоза продукує інсулін. Нирки та система виділення працюють на повну силу.
  • На тринадцятому тижні вагітності відбувається формування зовнішніх статевих органів хлопчиків та дівчаток. Горбики між ніжок малюка витягуються в пеніс та мошонку у хлопчиків і згладжуються у статеві губи у дівчаток.
  • Сформований головний та спиною мозок. Поки в головному мозку йде стрімке зростання мозкової тканини, всі імпульси приймає спинний. Продовжується розвиток нейронних зв’язків та рефлексів. Маля вже вміє хапати, позіхати, ковтати, чіпати. Тепер він навчається аналізувати уподобання.

Для жінки настає чудовий період гарного самопочуття. Найчастіше токсикоз, який мучив попередні місяці, відступив. Однак деякі жінки, як і раніше, у його владі. Що ж робити, якщо триває вже 13-й тиждень вагітності, а токсикоз не минає? Потерпіть, залишився тиждень-другий, і ваше самопочуття обов’язково покращає.

Збільшення розмірів матки призводить до того, що росте животик, що відбивається на контурах вашої фігури. Якщо у вас 13-й тиждень вагітності, то ви вже бачите живіт, що злегка збільшується. Щоправда, оточуючим ці зміни здебільшого непомітні. Якщо, звичайно, ви не очікуєте двох малюків. Вже 13 тижнів вагітності двійня призводить до помітного збільшення живота.

На 13-му тижні вагітності відчуття у животі зазвичай відсутні. Те, що багато мам приймають за перші ворушіння малюка, є лише роботою кишечника. Не повинно бути вираженого болю або кров’янистих виділень з піхви. Можуть бути лише незначні ниючі болі в животі або в ділянці нирок. Виділення зі статевих шляхів повинні бути прозорими та нерясним. У разі будь-яких сумнівів необхідно повідомляти про симптоми фахівця.

При проходженні першого скринінгу жінка отримує направлення на УЗД та забір крові з вени. Метою діагностики є виявлення жінок із групи ризику за хромосомними аномаліями. Аналіз крові визначає співвідношення ХГЛ та білка плазми PAPP-A. Нормою вважається показник не більше 0.5 – 2.0 МОМ. УЗД показує зовнішні ознаки генетичних захворювань.


УЗД та КТР

У 13 тижнів вагітності може бути проведений перший пренатальний скринінг. У деяких жінок ультразвукова діагностика у 13 тижнів вагітності є першою зустріччю з майбутньою дитиною. З УЗД можна візуалізувати носик, ручки, ніжки, прослухати серцебиття. У процесі виконання УЗД оцінюється життєздатність плода, розміри співвідносяться із встановленими параметрами. Ця інформація дозволяє судити про термін вагітності та розвиток плода.

Лікар вимірює копчико-тім’яний розмір або КТР, що означає відстань від копчика до тім’я. Для визначення терміну також необхідно виміряти біпарієтальний або поперечний розмір голівки плода, що визначається між скроневими кістками плода. У 13 тижнів вагітності можна визначити довжину стегнових кісток. Діаметр плодового яйця вже занадто великий для вимірювання тринадцятого тижня вагітності.


Основні рекомендації у дотриманні режиму праці та відпочинку, прогулянок на свіжому повітрі, повноцінного харчування, здорового способу життя.