11 тиждень вагітності – це кінець третього місяця (якщо рахувати акушерськими місяцями), вік плода до цього терміну складає 9 тижнів.
Розвиток плоду
11 тиждень вагітності характеризується інтенсивним ростом плода. У нього формується велика голова, тулуб меншого розміру та чітко виражені ручки та ніжки. Вони притиснуті до живота.
Величина плода – до 7 см, вага – 11-15 гр. Ваш малюк розміром з інжир.
До 11-го тижня дитина починає реагувати на зовнішні подразники. При гучних звуках чи різких рухах вагітних відзначається ворушіння плода. Він може змінювати своє положення всередині маткової порожнини, рухаючи ніжками та ручками. В області долонь та стоп з’являються тактильні рецептори. Вони реагують на дотики пуповиною, руху навколоплідної рідини та ін. На поверхні язика та слизової оболонки носа з’являються перші смакові та нюхові рецептори, відповідно.
Збільшується діаметр пуповини. Це пов’язано з розвитком кровоносних судин і збільшення їх діаметра. Завдяки цьому, плід, що розвивається, отримує достатньо корисних речовин і кисню. Активно ростуть внутрішні органи, опорно-руховий апарат. У яснах з’являються зачатки зубів. До 11 тижня майже повністю сформовані нирки та підшлункова залоза. З’являються перші рухові рефлекси – смоктальний та хапальний.
На 11-му тижні у плода з’являються голосові зв’язки, які структурно та функціонально не зрілі. Завершується формування очного апарату, зокрема райдужної оболонки. Від неї залежить колір очей дитини після народження.
Ризик виникнення аномалій розвитку після 11-го тижня низький. До цього терміну спостерігається формування внутрішніх органів та центральної нервової системи. У головному мозку чітко визначається дві окремі півкулі та мозочок. Визначити стать на 11 тижні складно, оскільки статеві органи представлені первинними структурами.
Формування серцево-судинної системи плода підходить до завершення. Частота серцевих скорочень плода становить від 120 до 150 ударів за хвилину. Серце дитини вже складається з чотирьох камер, але так як правий та лівий відділи серця ще з’єднанні між собою, венозна кров плода поєднується з артеріальною. Якщо в період формування серцево-судинної системи на організм матері впливають несприятливі фактори (куріння, алкоголь, харчове або лікарське отруєння), у дитини можуть розвинутися вроджені патології серця та судин.
Симптоми та самопочуття жінки
Обмін речовин мами збільшується майже на 25%, калорії спалюються все активніше, і мамі постійно хочеться пити. Матка до цього терміну настільки збільшилася в розмірах, що займає практично всю тазову область, і жінка може навіть промацати її самостійно.
На 11-12 тижні вагітності рекомендується пройти комплексне обстеження — пренатальний скринінг, під час якого жінка здає аналізи сечі та крові, а також проходить УЗД.
У цей період жінці радять якнайактивніше насичувати навколоплідні води корисними речовинами, для чого потрібно пити 2-2,5 літри рідини на день. Жінку можуть турбувати запори – у цьому випадку рекомендують їсти більше фруктів у шкірці, пити фруктові компоти, охолоджений морс.
Больові відчуття в нижній частині живота пов’язані з розтягуванням зв’язок, що утримують матку в черевній порожнині. Біль має ниючий характер та помірну інтенсивність. Сильний больовий синдром для нормальної вагітності не є характерним. При стійкому дискомфорті слід проконсультуватись із гінекологом. Фахівець проведе фізикальний та гінекологічний огляд, а також направить жінку на УЗД органів малого тазу. Це дозволяє визначити причину больового синдрому та при необхідності підібрати лікування.
Головний біль часто супроводжують жінку на 11 тижні вагітності. Визначити їхню причину часто неможливо. Вони можуть бути пов’язані з перевтомою, підвищеною тривожністю, гормональним дисбалансом та стресами. Головний біль може виникати при інфекційних захворюваннях – ГРВІ, бронхіті та ін. Для призначення знеболювальних засобів слід проконсультуватись із лікарем-гінекологом.
Часте сечовипускання – фізіологічна ознака вагітності. Воно обумовлено тиском матки, що збільшується, на сечовий міхур. Внаслідок цього його обсяг зменшується. Крім цього, причиною прискореного сечовипускання є зміни в гормональному фоні та підвищене споживання рідини.
Дискомфорт та біль у попереку характерні для цього періоду вагітності. Основна причина – збільшення навантаження на хребет внаслідок збільшнгя розмірів плода та матки. Якщо больовий синдром інтенсивний та супроводжується патологічними виділеннями з піхви або температурою, слід негайно звернутися за медичною допомогою до гінеколога. Зазначені симптоми можуть свідчити про тяжкі захворювання або ускладнення вагітності. Крім цього, біль може бути пов’язаний зі сколіозом, остеохондрозом та іншими патологіями хребта. Для диференціальної діагностики слід проконсультуватися з неврологом чи ортопедом.
Виділення з піхви. На 11-му тижні гестації у жінок зустрічаються вагінальні виділення без запаху та кольору. Вони мають прозорий колір із білуватим відтінком. Утворюються вони через підвищену освіту слизу в піхву на тлі високого рівня прогестерону в крові. Якщо у виділеннях присутній гній, або сирні вкраплення, вагітній слід відразу звернутися за медичною допомогою. Зазначені зміни можуть бути ознакою кандидозу або інфекцій, що передаються статевим шляхом. При цьому, захворювання супроводжуються й іншими симптомами: печінням та болем у ділянці малого тазу, почервонінням та набряком статевих губ. Гострі інфекційні захворювання жіночих статевих органів під час вагітності становлять загрозу здоров’ю дитини, оскільки можуть викликати вади розвитку, викидень. Тому пацієнтці обов’язково призначається комплексне лікування після огляду гінеколога.
Підвищення температури тіла до 37-37,5ºC. Для вагітних зазначені значення температури на 11-му тижні є нормою. Незначна гіпертермія пов’язана із змінами у гормональному фоні жінки. Важливо розуміти, що й підвищена температура спостерігається при респіраторних захворюваннях чи запальних осередках в організмі, вона відноситься до симптомів зазначених патологій. І тут потрібен підбір терапії.
Кровотечі різної локалізації. Збільшення об’єму циркулюючої крові на тлі підвищеного рівня прогестерону та частого споживання рідин призводить до підвищеної ламкості судин. Тому у жінок під час вагітності можуть виникати носові кровотечі. Якщо ушкоджуються судини у піхву при статевому акті чи гінекологічному огляді, з’являються кров’янисті виділення. Вони можуть бути ознаками захворювань жіночої статевої системи – залізистої ерозії шийки матки, міоми, поліпів чи інфекційних патологій. У разі виникнення вагінальних кровотеч рекомендується звернутися за медичною допомогою.
Підвищення апетиту на 11 тижні відноситься лікарями до нормальних явищ. Воно пов’язане зі зникненням ознак токсикозу, що характеризувався нудотою та відразою до їжі. Відновлення апетиту може спричинити набір зайвої ваги. Тому жінка повинна контролювати прйоми їжі.
Розвиток двійнят
Швидкість розвитку двійні на 11 тижні відповідає темпам росту одного плода. Єдина відмінність – менші розміри тіл. При двійні ріст не перевищує 3,9 см, а вага – 12 г. Характерно дозрівання плаценти або двох окремих плацент. Останнє спостерігається при дихоріальній двійні.
Труднощі виношування
На 11-му тижні вагітності у жінки можуть розвинутись різні патологічні стани.
Ендогенна інтоксикація
Виразність токсикозу до 11 тижня вагітності зменшується. Частота нудоти та блювання знижується, проте при вагітності двійненю неприємні симптоми зберігаються. Якщо вони частішають, жінці рекомендується звернутися до свого лікаря.
Позаматкове розташування ембріона та хоріону
Якщо плід розташовується в матковій трубі або на оболонках яєчника, це загрожує здоров’ю та життю жінки. Позаматкова вагітність є медичним показанням для переривання вагітності. Це пов’язано з тим, що подальше збільшення плоду може спричинити розрив маткової труби та масивну кровотечу. Для виявлення патології проводиться УЗД та визначення рівня ХГЛ у крові. Рівень хоріонічного гонадотропіну людини нижчий, ніж за нормальної вагітності. Позаматкова вагітність проявляється у жінки ниючим болем у животі, що супроводжується мажучими кров’янистими виділеннями.
Завмирання вагітності
Найбільша ймовірність зупинки розвитку плода спостерігається у першому триместрі. Патологія закінчується його загибеллю та викиднем. До основних причин відносять генетичні аномалії у ембріона, тяжкі захворювання жінки тощо. Завмирання вагітності проявляється мажучими кров’янистими виділеннями з піхви, загальною слабкістю, лихоманкою, спазмами і болем в області малого тазу і зниженням рівня ХГЛ при біохімічному дослідженні крові. Для підтвердження діагнозу проводиться УЗД матки, під час якого визначається відсутність серцебиття у дитини. При підтвердженні патології показано вишкрібання маткової порожнини з подальшим гістологічним дослідженням отриманого матеріалу. Це дозволяє уточнити причини завмирання вагітності.
Переривання вагітності
Імовірність розвитку викидня на 11-му тижні висока. Основні причини – аномалії розвитку дитини, підвищений тонус маткової мускулатури, аутоімунні реакції на плід, загострення хронічних соматичних та інфекційних захворювань, тяжкі травми та ін. Про викидень може свідчити сильний біль у нижній частині живота та вагінальна кровотеча. При виявленні зазначених ознак необхідно викликати швидку допомогу.
Внутрішньоутробні інфекції
TORCH-інфекції – загрозливий стан вагітних. Під цим терміном у медицині поєднують токсоплазмоз, краснуху, цитомегаловірусну та герпес-вірусну патологію. Зазначені збудники при гострому інфікуванні жінки призводять до тяжких вад розвитку у дитини та викидня. Виявлення TORCH-інфекції під час вагітності є показанням до її переривання. Для попередження захворювань рекомендується проводити вакцинацію при підготовці до зачаття, а також дотримуватись загальних правил щодо профілактики інфекційних патологій.
Рекомендації
Одинадцятий тиждень вагітності – найкращий час почати займатися спортом, якщо ви ще не зробили цього раніше. Помірне фізичне навантаження зараз вам тільки на користь. Вибирайте йогу, плавання та аква-аеробіку, ходьбу та прогулянки на свіжому повітрі, спеціальний фітнес для майбутніх мам. Ви тренуєте м’язи і серцево-судинну систему, що обов’язково допоможе вам під час пологів.
Секс можливий на будь-якому терміні вагітності за умови гарного самопочуття жінки та відсутності протипоказань, озвучених гінекологом. Це може бути цервікальна недостатність або підвищений тонус матки з загрозою переривання.