10-й тиждень вагітності

Десятий тиждень вагітності – це початок третього місяця, а значить, час, коли закінчується формування дуже важливого для малюка органу, який надалі протягом тривалого часу забезпечуватиме все його існування. Йдеться про плаценту.

Саме плацента тепер починає захищати плід від багатьох негативних продуктів та речовин, які можуть надійти з материнського організму, вона ж повною мірою забезпечуватиме його кров’ю, а отже, киснем та поживними речовинами. Плацента виводитиме з плодового міхура продукти життєдіяльності малюка і вже зовсім скоро вона повністю візьме на себе виробництво гормонів вагітності – прогестерону та ХГЛ.

На десятому тижні ваша майбутня дитина більше не ембріон. Тепер він офіційно називається плодом. Відповідно, у його розвитку починається плідний період.

Відмінність плоду від ембріона в тому, що це вже повноцінна маленька людина, вона має всі основні органи. Щоправда, вони поки що не можуть забезпечити її життя поза животом мами: для цього їм доведеться пройти довгий шлях дозрівання та ускладнення структури.

Розмір плода на 10 тижні вагітності становить 3-4см , його вага – 4-5 гр. Ваш малюк розміром з невелику полуницю.

Майже всі внутрішні органи плода повністю сформовані, в майбутньому вони мають тільки рости і розвиватися. Гінекологи справедливо вважають десятий тиждень завершальним у першому критичному терміні: відтоді ймовірність розвитку вроджених вад вже не така висока.

Малюк поки що вільно розташований у порожнині матки і не стикається з її стінками. Розвиток нервової системи дозволяє плоду активно рухати ручками, ніжками та головою. Майбутня мама ще не відчуває цих рухів, тому що ембріон надто малий, але на УЗД їх буде чітко видно.

Завершується формування діафрагми – плоского м’яза, який поділяє черевну та грудну порожнини.

Розміри голови, як і раніше, становить приблизно половину від розмірів тіла. Особливо сильно виділяється лоб: череп активно росте, всередині збільшується простір для головного мозку, що розвивається. Щохвилини в ньому з’являється 250 000 нових нервових клітин.

Починають функціонувати нирки, головний мозок, кишечник, печінка – тепер вона перебирає функції жовткового мішка і починає виробляти червоні кров’яні клітини. У яснах з’являються зачатки зубів, але проріжуться вони нескоро – лише коли дитині, що вже народилася, виповниться 6 місяців.

Шлунок та кишечник виробляють травні соки, печінку – жовч, підшлункова залоза – ферменти та гормон інсулін. Починає працювати щитовидна залоза.

На 10-му тижні вагітності ви можете відзначити появу пігментації на шкірі. Щоб не посилювати проблему, відмовтеся від відвідування солярію і намагайтеся проводити менше часу під прямим сонячним промінням. Значно посилюється ріст волосся, внаслідок чого може з’явитися «пушок» на животі, грудях чи обличчі. Лякатися цього не варто – все це дефект гормональної перебудови, прояви якого зникнуть самостійно протягом перших 2-4 місяців після пологів.

Матка росте, натягуються маткові зв’язки, в результаті виникають болі, що тягнуть, і відчуття тяжкості в області паху. Зараз матка розташована трохи вище лобкової кістки, проте з кожним днем ​​вона підніматиметься все вище, послаблюючи тиск на сечовий міхур і посилюючи тиск на кишечник та діафрагму. Якщо раніше животик був плоским, то зараз розглядаючи себе перед дзеркалом, можна помітити його округлення в нижній частині.

На 10-му акушерському тижні вагітності у вас активізується обмін речовин і збільшується об’єм крові в організмі. Серце і судини починають працювати швидше, проте, у зв’язку з розширенням судин, що ведуть до матки, до мозку та інших органів, починає надходити менше крові.

На десятому тижні вагітності ви можете відчувати болючу чутливість грудей. Ареоли стають темнішими, на них можуть з’явитися невеликі білясті вузлики. Не хвилюйтеся – це лише потові залози, що збільшилися, на вашому терміні вагітності явище цілком природне.

Токсикоз. Як правило, в цей час жінку вже перестало нудити, зникли інші малоприємні симптоми токсикозу. Однак деякі мами продовжують відчувати нудоту, страждати від регулярного блювання. У цьому випадку може знадобитися медикаментозне лікування і навіть приміщення в стаціонар, оскільки часте блювання провокує зневоднення, небезпечний стан для матері та дитини.

Слабкість та сонливість. Ці неприємні симптоми, що супроводжували жінку дев’ятого тижня, як правило, вже проходять. Тепер режим відновлюється, майбутня мама знову стає працездатною та діяльною. У деяких випадках можуть виникнути проблеми зі сном. Позбутися гіперактивності допоможуть трав’яні чаї або спеціальні препарати, призначені лікарем.

Зниження артеріального тиску. Багато жінок відзначають цю ознаку. Зниження артеріального тиску пов’язане з перерозподілом кровотоку всередині організму. Можуть виникнути головний біль. Одночасно підвищується навантаження на нирки, що може призвести до частого сечовипускання.

Підвищення лібідо. Рівень прогестерону поступово починає знижуватися, жінка знову відчуває потяг до інтимної близькості. Однак це дуже індивідуально та залежить від особливостей організму.

Все таки залишається ризик переривання вагітності – викидня, проте він нижчий, ніж у попередніх тижнів. Якщо лікар рекомендує більше відпочивати і не перенапружуватись, краще прислухатися до його поради.

Ознаками того, що є проблеми, можуть бути:

  • Болі в животі (спазмові, тягнуть).
  • Кров’янисті виділення із статевих шляхів (яскраво-червоні, коричневі).
  • Гіпертонус матки за даними ультразвукового обстеження (при цьому стані багато жінок скаржаться на те, що матка періодично начебто кам’яніє).
  • Посилення чи навпаки різке припинення токсикозу.

Багато матусь побоюються завмирання вагітності, особливо якщо попередні вагітності закінчувалися аналогічно. Період з 8 по 11 тиждень найбільш небезпечний завмиранням розвитку ембріона.

Насправді часто причиною завмирання вагітності стає високий рівень ТТГ. Це з індивідуальними особливостями чи порушеннями роботи гормональної системи мами і коригується прийомом медичного препарату. Варто наполягти на проведенні тесту на рівень ТТГ у крові якомога раніше – його часто не вважають за потрібне призначати.

Жінкам із вагітністю, що завмерла в минулому, варто додатково проконсультуватися з ендокринологом-гінекологом при наближенні показників тесту до крайніх значень.

Якщо при одноплідній вагітності матка виходить за межі малого тазу на 13-14 тижні, то при багатоплідній процес відбувається приблизно на 10 тижні. Майбутня мама близнюків одразу відчує, як полегшився її стан, тому що припинилися часті позиви до сечовипускання.

Не кожна багатоплідна вагітність закінчується своєчасними пологами на 40-му тижні. Запас поживних речовин, ресурси материнського організму можуть бути вичерпані ще на 35-36 тижні, і тоді почнуться передчасні пологи.


На 10 тижні, так само, як і на решті тижнів вагітності, харчування має бути збалансоване. Для цього слід вживати велику кількість свіжих овочів та фруктів, молочних та кисломолочних продуктів для поповнення організму кальцієм, м’яса та риби як найважливішого джерела білка.

При сильному токсикозі не варто багато їсти на ніч, краще закінчувати основний прийом їжі до 19 годин, пізніше їсти тільки фрукти. При нудоті можуть допомогти м’ятні льодяники, гімнастика на свіжому повітрі, пиття чистої води.