Перший тиждень менструації може перетворитися на перший тиждень вагітності, якщо в цьому менструальному циклі відбудеться запліднення яйцеклітини та імплантація плодового яйця. Якщо у цьому циклі вагітність не настала, у наступному циклі відлік починається наново.
1-й тиждень вагітності починається в 1-й день останньої менструації, а 1-й ембріональнй відраховується з моменту запліднення яйцеклітини. Тобто 1-й тиждень вагітності за акушерським терміном передує овуляції та запліднення. Зачаття зазвичай відбувається між 2 та 3 акушерськими тижнями.
Організм жінки на першому тижні вагітності
Перший ембріональний тиждень вагітності відраховують з моменту запліднення яйцеклітини, який точно визначити не можна. Тому термін виявляється приблизним та не використовується медиками.
Як проходить перший тиждень вагітності? У цей час відбувається менструація. Оскільки яйцеклітини, які дозріли у попередньому циклі, не були запліднені, потовщена оболонка матки більше не потрібна. Під час менструації з матки виходять частинки тканин, слизу та крові. У цей час знижується рівень гормонів естрогену та прогестерону. Менструальна фаза циклу триває середньому від 3 до 7 днів.
Оскільки ранні симптоми вагітності часто імітують симптоми, які жінка відчуває безпосередньо перед та під час менструації, їй складно зрозуміти, що настала вагітність.
Які ознаки на першому тижні вагітності? Вони збігаються з ознаками менструації:
- чутливість грудей;
- здуття живота;
- перепади настрою;
- дратівливість;
- головні болі;
- втома;
- біль в попереку.
У той самий час починається фолікулярна фаза менструального циклу. У цей період гіпоталамус посилає гіпофізу сигнал про вивільнення фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Цей гормон стимулює яєчники виробляти приблизно 5-20 маленьких мішечків, які називаються фолікулами. Кожен фолікул містить незрілу яйцеклітину.
Дозріває найздоровіша яйцеклітина, яка у фазі овуляції залишає фолікул і залишається в матковій трубі в очікуванні запліднення. Дозрілий фолікул викликає секрецію естрогену, внаслідок чого потовщується стінка матки, готуючись до імплантації заплідненої яйцеклітини. Відбувається вже з другого тижня вагітності.
Розвиток плоду на першому тижні вагітності
На даному етапі виникають лише передумови для появи плода, а успішне запліднення, яке може статися приблизно через два тижні, залежить від багатьох факторів. Відповідно, УЗД плоду на цьому терміні не робиться. Слід зазначити, що у перші дні вагітності (мається на увазі ембріональний термін) надійних способів підтвердити успішне зачаття немає.
За допомогою УЗД на перших тижнях вагітності в 1, 2, 3 та 4 день затримки визначити наявність ембріона, швидше за все, не вийде. Плід при цьому дослідженні можна побачити приблизно на 5 або 7 день затримки менструації. Рівень гормону ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну), який виробляється в організмі жінки при вагітності, на ранніх термінах не підвищується, тому в перший день затримки тест теж може не показати дві заповітні смужки. Позитивні результати можна виявити лише з 12-14 днів після зачаття дитини.
Корисні поради та рекомендації
Народження дитини – це важливий етап життя, який вимагає певної підготовки від її батьків. Найкраще, звичайно, починати готуватися до події заздалегідь, але й у перші тижні вагітності також можна це зробити.
Майбутній дитині важливо створити максимально сприятливі умови для формування та розвитку її організму, зміцнення її здоров’я надалі. Для цього жінці корисно оцінити свій спосіб життя і, якщо потрібно, скоригувати його ще до вагітності або на початку.
Якщо хтось із подружжя проходить лікування, приймає лікарські препарати або робить якісь процедури, обов’язково уточніть у лікаря, чи допустимо планувати вагітність у цьому менструальному циклі, як це може вплинути на розвиток дитини. Також для малюка небезпечний рентген.
Правильне харчування надає сили та допомагає уникнути деяких неприємних відчуттів, які часто супроводжують вагітність. Повноцінний раціон також покращує самопочуття під час вагітності та впливає на здоров’я майбутньої дитини у довгостроковій перспективі.
Вітаміни для вагітних можуть заповнити прогалини у харчуванні, якщо з якоїсь причини є дисбаланс важливих нутрієнтів.
Як правило, до складу вітамінів для вагітних входить залізо, кальцій, вітамін D, фолієва кислота (вітамін B9) та інші корисні речовини.
Дотримання цих нескладних рекомендацій дозволить забезпечити правильний та повноцінний розвиток плоду з самого першого дня. Пам’ятайте, що здоровий спосіб життя мамі слід вести не лише у перші тижні вагітності, а й протягом усього періоду виношування дитини. |