Вініри – тонкі пластини, якими покривають зуби. Вони чудово виглядають, мають хороші робочі властивості та корисні функції. Ці напівпрозорі нашарування за твердістю схожі з твердістю самого зуба. Вони дозволяють змінити колір зубів, форму, виправити дефект зубного ряду та отримати блискучу посмішку.
Спочатку почали використовувати так звані голлівудські вініри – білі пластини, які прикріплювалися до передньої частини зуба. Згодом з’явилися повні (косметичні) пластини. Косметичні пластини не лише покращували зовнішній вигляд зуба, але й також захищали зуб, який почав руйнуватися. Через значну товщину вінірів у той час доводилося знімати шар емалі зуба.
Сучасний вінір – поєднання естетики та захисту зубів. Товщина сучасного вініра не перевищує половини міліметра, що мінімізує знімання шару зубної емалі.
Класифікація вінірів за методами встановлення
Одним із критеріїв, які дозволяють розрізняти існуючі види, є застосована в рамках обраного протоколу естетичної реставрації методика:
Прямий метод – передбачає виготовлення накладок безпосередньо в порожнині рота.
Непряме протезування – створення пластин у зуботехнічній лабораторії.
Існує ще й третя опція – напівпрямі моделі знімного типу, проте вони не мають прямого відношення до медицини. Конструкції, які формуються в результаті термічної обробки композитного складу, продаються в готовому вигляді і призначені для короткочасного покращення естетики – наприклад, для одноразового відвідування заходу, де потрібно виглядати краще. Постійне носіння виробів цього типу протипоказано через несумісність з анатомічними показниками – вони порушують дикцію і характеризуються низькою міцністю структури, що підвищує ризик деформації під навантаженням та подальшого пошкодження слизової оболонки.
Класифікація вінірів за матеріалами виготовлення
Ще один розрізняючий критерій, що визначає не лише функціональні та естетичні характеристики, а й вартість вінірів.
Композитні
Найперша версія, яка, незважаючи на розвиток технологій, залишається популярною і сьогодні, що обумовлено трьома факторами:
- Біологічна сумісність з тканинами порожнини рота.
- Мінімальна складність і висока швидкість встановлення.
- Доступна ціна.
Однак у моделей цього типу є й недоліки:
- Вразливість до впливу пігментуючих фарбників.
- Крихка структура, схильна до деформації.
- Товщина, що сягає 1 мм, через яку зуби можуть виглядати неестетично.
Крім того, для досягнення бажаного естетичного результату обов’язковою умовою є препарування зубної емалі. Зняття зовнішнього шару – необоротна процедура, наслідки якої негативно впливають на стан опорних елементів.
Керамічні
Накладки з кераміки, також відомі як фарфорові, мають покращені характеристики порівняно з попередньою версією.
До переваг відносяться:
- Стійкість до їжі з барвниками та тютюнового диму.
- Різноманіття доступних відтінків, схожих на природну емаль.
- Міцна структура, яка витримує значне жувальне навантаження.
- Відсутність необхідності в глибокому препаруванні – завдяки удвічі меншій товщині.
- Тривалий термін служби без втрати естетики – до 10 років.
З мінусів можна виділити тільки більш високу вартість, в декілька разів перевищуючи витрати на установку композитних моделей.
Цирконієві
Діоксид цирконію використовується в стоматології вже більше двох десятиліть, і демонструє відмінні результати, забезпечуючи естетику та функціональність відновлюваних одиниць. Це означає, що подібні вініри для зубів є надійними накладками, порівнянні за міцністю з металокерамікою, та характеризуються низкою позитивних аспектів використання:
- Мінімальна товщина виробів – від 0,3 мм – забезпечує природний зовнішній вигляд.
- Антибактеріальні властивості покриття запобігають розвитку карієсу.
- Біосумісний матеріал не викликає алергічну реакцію. Відтінок пластин підбирається індивідуально за допомогою шкали Vita.
Цирконієві мікропротези візуально не відрізняються від природної емалі. Заявлений термін служби – до 20 років. У той же час слід враховувати, що технологія виробництва потребує високої кваліфікації та наявності спеціального обладнання – це обумовлює вартість протезування, порівнянну з імплантацією.
Супертонкі люмініри
Розробка, запатентована американською компанією Cerinate, популярна серед політиків, акторів та представників шоу-бізнесу. Тонка структура та максимально щільне прилягання виключають необхідність в обточуванні зубів – закріплені за допомогою адгезивного клею, пластини надійно тримаються на поверхні та зберігають привабливий зовнішній вигляд більше 20 років.
Подібні вироби підходять для людей з підвищеною чутливістю емалі, і відрізняються точністю, досягнутою за допомогою технології цифрового моделювання.
Ультратонкі люмініри
Для створення використовується кераміка E Max, оброблена термічним способом. Товщина трохи перевищує показники люмінірів, що не впливає на зовнішній вигляд, але дозволяє частково знизити витрати.
До переваг відносяться:
- Естетичність виробів.
- Можливість установки на аномально чутливі зуби.
- Опціональне обточування емалі.
- Міцність та довговічність порівняно зі звичайними керамічними люмінірами.
- Менша тривалість протезування.
- Заявлений термін експлуатації – від 10 років.
Ціни на виготовлення ультратонких люмінірів трохи нижче, ніж у попередньому випадку, однак слід враховувати, що в окремих ситуаціях обточування опорних елементів все ж може виявитися необхідною умовою.
Нанолюмініри
Швейцарська технологія, заснована на використанні керамічного матеріалу, доповненого наночастинками. Формовані протези відрізняються невеликою товщиною та природнім зовнішнім виглядом, але також можуть вимагати обточування емалі перед фіксацією. На даний момент вони поступаються в популярності альтернативним моделям, оскільки не пропонують суттєвих відмінностей як за якісними характеристиками, так і з точки зору вартості.
Плюси та мінуси вінірів
Встановлення вінірів має як позитивні, так і негативні наслідки. До позитивних аспектів можна віднести:
- бездоганну посмішку — гарантія впевненості у собі, сприяє успішності як у кар’єрі, так і в особистому житті;
- надійний захист закритої поверхні від механічного, температурного, хімічного впливу, карієсу.
До негативних моментів варто віднести:
- відшліфована поверхня зуба без вінірів залишається незахищеною від небажаного впливу та має непривабливий зовнішній вигляд — після першої установки їх доведеться замінювати на нові (крім керамічних) по мірі виходу з ладу протягом усього життя.
Перед встановленням вінірів корисно зважити всі плюси та мінуси, задати собі питання, чи варто протезувати здорові, хоч і не зовсім ідеальні зуби, на користь моди на сніжно-білу посмішку.
Показання до встановлення вінірів:
- зміна кольору зубів, яку не вдається скоригувати сучасними методами відбілювання (вікові зміни, пігментні плями, флюороз);
- деякі зміни форми зубів (відлущення, клиноподібні або шипоподібні зуби);
- порушення з боку емалі — вроджений недорозвиток, схильність до стирання, тріщини;
- слабко виражені нахили та обертання зубів;
- наявність щілин між зубами;
- неповне прорізування зуба;
- наявність невеликих потемнілих пломб.
Протипоказання до встановлення вінірів:
- відсутність бічних зубів;
- неправильний прикус (крім незначних ступенів), виражені порушення зубного ряду;
- карієс, його ускладнення (пульпіт, періодонтит), пародонтит, пародонтоз;
- гострі захворювання інших органів і тканин ротової порожнини;
- бруксизм;
- шкідливі звички, які негативно впливають на збереження мікропротезів — гризти предмети у моменти хвилювання або задумливості, відкривати зубами пляшки, гризти горішки;
- руйнування більшої частини зубної коронки;
- алергія на застосовувані лікарські препарати та компоненти в складі винирів.
Надзвичайно шкідливо (і небезпечно для життя) встановлювати будь-які зубні протези під час загострення серцево-судинних, ниркових, легеневих захворювань. У випадку перенесеного інсульту, інфаркту міокарда вініри можна ставити лише через півроку.