Автозагар для тіла – це косметичний засіб, який надає шкірі бронзового відтінку на нетривалий період: від 7 до 14 днів.
Перші автозагари вигадала американська компанія Coppertone, яка існує ще з 40-х років минулого століття і досі виробляє все від і для засмаги. У 60-х бренд випустив перший у світі лосьйон-автозагар Quick Tan з дигідроксіацетоном (скорочено DHA).
Бронзового ефекту засмаги можна досягти із застосуванням косметичних засобів двох різновидів – бронзатів та автобронзатів:
- Бронзант. Забарвлює шкіру у більш темний колір за допомогою пігменту і легко змивається водою. Така штучна засмага тримається стільки ж, скільки звичайна декоративна косметика.
- Автобронзатор. Під його впливом шкіра сама змінює колір. Головним провокатором цієї штучної пігментації є речовина дигідроксіацетон (DHA), яка у присутності кисню сприяє утворенню пігменту меланіну. Для косметичних цілей DHA отримують із цукрових буряків або цукрової тростини.
Техніка нанесення автозагара
- Депіляцію, епіляцію та інші косметичні процедури потрібно зробити за пару днів до нанесення автозагара. Не можна наносити засіб на ділянки з пошкодженою шкірою (ранками, подряпинами). Якщо ви користуєтеся автозагаром вперше, нанесіть його точково на кисть руки і протягом доби поспостерігайте за реакцією, щоб унеможливити алергію та оцінити отриманий відтінок.
- Для рівномірного розподілу кольору за кілька годин до нанесення автозагара зробіть скрабування шкіри. На сухих ділянках тіла, наприклад, на ліктях, може бути гіперфарбування, тому краще зволожити їх звичайним кремом за годину до процедури.
- Важливо не забувати обробляти важкодоступні ділянки – задню поверхню шиї, зону за вухами, а також щиколотки, зап’ястя, коліна (тут недоліки фарбування помітні найсильніше). На обличчі, ближче до зони росту волосся, найзручніше розтушовувати автозагар злегка вологим спонжем.
- Наносити автозагар потрібно на чисту суху шкіру, швидко і енергійно розтираючи його руками. Можна надіти захисні рукавички, щоб не пофарбувалися долоні та пальці. Краще починати з ніг і підніматися до плечей. Більш щільні текстури зручно розподіляти спеціальними рукавичками.
- Дайте увібратися засобу стільки часу, скільки вказано на упаковці. Для одних достатньо години, для інших – понад три години. Поки ви чекаєте результату, не можна наносити на шкіру креми, контактувати з водою, займатися спортом: будь-яка волога, навіть піт, що виступив, при інтенсивній ходьбі, призведе до нерівномірного прояву кольору.
- Після нанесення засобу надягніть вільний одяг, відмовтеся від будь-яких прикрас – так можна змастити автозагар.
- Після повного поглинання можна прийняти душ і вести звичайний спосіб життя. Щоб зберегти отриманий відтінок, потрібно уникати скрабів, жорстких мочалок, не відвідувати баню та сауну – словом, не робити нічого, що може прискорити оновлення шкіри. До речі, морська вода теж сприяє швидкому змиванню автозагара.
Переваги та недоліки автозагара
Автозагар – гарне рішення для тих, хто хоче «підрум’янити» шкіру перед важливою подією (весіллям, випускним) або просто не любить розпочинати сезон шортів та міні-спідниць з білими ногами. Періодичне використання автобронзаторів абсолютно нешкідливе, а з приводу їхньої безпеки при постійному застосуванні, серед лікарів та вчених вже не перший рік точаться дискусії. Давайте розглянемо плюси та мінуси автозагарів.
Плюси автозагара:
- Відсутній шкідливий вплив ультрафіолету, який може стати винуватцем фотостаріння, пігментних плям.
- Майже миттєвий ефект: вже за кілька годин після нанесення засобу шкіра стане «засмагла». Навіть із акселераторами засмаги, для такого ефекту, знадобиться кілька сеансів у солярії.
- Не потрібно відвідувати салон, все робиться вдома, а при певній вправності – швидко та якісно.
Мінуси автозагара:
- Може бруднити пальці при нанесенні;
- Недовготривалий ефект;
- Часто сходить із тіла нерівномірно, плямами;
- Спирт, що входить до складу засобу, висушує шкіру. Особливо це можуть помітити володарки сухої та чутливої шкіри.
- Довгий час вважалося, що DHA не проникає глибше за роговий («омертвілий») шар шкіри. Однак є дослідження, які говорять про те, що близько 11% речовини все ж таки виявляється в живих клітин дерми. Там DHA окислюється відповідно до реакції Майяра і призводить до вивільнення вільних радикалів, які можуть сприяти пошкодженню клітин. Цей процес посилюється на сонці, тому користуватися автозагаром на пляжі не можна.
Види засобів для домашнього автозагара
Автобронзатори розрізняють за місцем нанесення – для обличчя та тіла. Також випускаються різні форми самих засобів:
- Крем – класична консистенція автозагара. Має щільнішу текстуру за рахунок насичення поживними речовинами. Підійде для сухої шкіри. Довго вбирається, для рівномірного розподілу потрібна вправність.
- Гель має легку текстуру, наноситься тонким шаром і легко поглинається. Буде гарний для жирної та комбінованої шкіри.
- Олію добре використовувати для рук або ніг. Наносити на все тіло незручно – вона довго вбирається.
- Спрей вимагає акуратного нанесення через можливість попадання у дихальні шляхи. Щоб засмага не лягла плямами, після розпилення засіб краще розподілити по шкірі руками.
- Молочко – щось середнє між кремом та гелем, але ближче до крему, оскільки також насичене живильними компонентами. Зручно для тих, хто боїться пересушити шкіру, але не любить труднощів із нанесенням крему.
- Лосьйон по консистенції ближчий до гелю, ніж до крему. Підійде для комбінованої шкіри.
- Концентрат (бустер) додається у звичайний крем для тіла чи обличчя. Збільшуючи чи зменшуючи кількість крапель, можна контролювати бажаний колір.
- Серветки – зручний варіант підтримки ефекту. Все тіло ними обробити важко, але освіжити невеликі ділянки можна просто і швидко.
Як рівномірно наносити автозагар на різні частини тіла
На спину. Для нанесення автозагара на спину, зрозуміло, доведеться вдатися до сторонньої допомоги – навіть при гарній розтяжці самостійно розподілити засіб по спині поступово не вийде. При гострій необхідності можна спробувати самостійно обробити спину, використовуючи спрей-автозагар і дзеркало, в якому ви чітко бачитимете себе зі спини.
На ноги. Наносьте автозагар знизу вгору на епільовану шкіру, особливо ретельно обробляючи щиколотки та коліна – саме тут можуть залишитися смуги. Для рівного розподілу автозагара ретельно наносьте засіб спочатку на зігнуті ноги, а потім на витягнуті.
На обличчя. Користуйтеся лише засобами, спеціально призначеними для ообличчя, інакше ви ризикуєте не лише отримати нерівну засмагу, але й нашкодити шкірі. Підготовка також має бути ретельною. Не обмежуйтесь звичайним очищенням, скористайтеся скрабом або пілінгом. Інакше автозагар може закупорити пори та створити ефект чорних крапок. Для більш природнього результату не обробляйте повіки та губи, а переходи від підборіддя до шиї та від щік до вух ретельно розтушуйте.
Як змити автозагар у домашніх умовах
Поступово прибирає автозагар звичайний легкий пілінг під час душу – штучна засмага просто зійде разом з верхнім шаром шкіри. Розпарювання шкіри, відвідування лазні, сауни чи хаммама прискорить процес. Якщо йдеться про усунення автозагара на обличчі, можна також вдатися до кремів, що відбілюють і масок.
Однак, якщо автозагар ліг нерівномірно, і це необхідно терміново виправити, є спокуса вдатися до екстремальніших заходів. Існує маса «народних» методів, від найнешкідливіших лимонних масок до втирання в шкіру зубної пасти та «збривання» автозагара за допомогою піни для гоління.
Чек-лист з вибору та використання автозагара
- Найкраще, якщо у складі автозагара є і дигідроксіацетон, і еритрулоза. Ні тирозину, ні його похідних у ньому не повинно бути.
- Вибирати консистенцію засобу краще виходячи зі свого типу шкіри та досвіду. Чим легша текстура, тим простіше її розподіляти.
- Засмагати з нанесеним автозагаром не можна!
- Автозагар не можна наносити на пошкоджену шкіру.
- При частому застосуванні будь-яка автозасмага сушитиме шкіру, тому зловживати ним не варто.
Протипоказання для нанесення автозагара
Автозагар не рекомендують використовувати при ранах, порізах та інших порушеннях цілісності шкірного покриву. Протипоказанням також є хронічні захворювання зі шкірними проявами – псоріаз, нейродерміт, екзема та інші. Вагітні жінки також повинні утриматися від застосування цього засобу, це може опосередковано відбиватися на стані плода.