Ароматерапія

Ароматерапія – метод традиційної медицини, спрямований на боротьбу із захворюваннями та на профілактику їх виникнення за допомогою основного летючого компонента – ефірних олій. Цей спосіб майже немає протипоказань, застосовується у боротьбі зі стресом та проти безсоння, безпечний для дітей та для вагітних на пізніх термінах. Оскільки ефір проникає в організм через дихальні шляхи, ефективний також при застудах та вірусних зараженнях (у тому числі COVID-19). У санаторіях метод найчастіше зустрічається під назвою аромафітотерапія.

Отже, основний інструмент ароматерапевта – ефірні олії. Ці ароматичні речовини впливають на організм людини двома шляхами – нервово-рефлекторним та гуморальним.

На рівні нервово-рефлекторного впливу ароматичні молекули діють на рецептори, розташовані в носі, які миттєво “читають” інформацію і через нюхові луковиці передають її далі в мозок, а саме – в лімбічну систему (вона відповідає за наші емоції, спогади) та гіпоталамус (він підтримує зв’язок з усіма відділами ЦНС та ендокринною системою, керує гіпофізом та більшістю метаболічних процесів). Отримуючи такий імпульс, мозок віддає сигнал на вивільнення нейромедіаторів, наприклад, серотоніну чи ендорфіну, які покращують настрій, заспокоюють, повертають рівновагу.

Гуморальний рівень представляє собою вплив молекул ефірних масел на слизову оболонку дихальних шляхів, яка пронизана мережею судин і капілярів, або поверхню шкіри. Активні ароматичні речовини швидко всмоктуються (у випадку інгаляції все відбувається в 20 разів швидше, ніж коли ліки приймають всередину – у формі настою, наприклад), і незабаром можна спостерігати ефект від застосування.

Деякі ароматерапевти мають інший погляд: летючі компоненти ефірних олій допомагають відновити енергообмін, врегулювати потоки життєвої енергії, яка наповнює тіло людини, що сприяє поліпшенню самопочуття та одужанню.

Щоб уникнути наслідків після лікувальних процедур, варто ознайомитися з рекомендаціями фахівців та дотримуватися їх. Правила прості:

  1. Перед першим застосуванням ефірної олії слід провести тест на алергічну реакцію — нанести краплю олії на згин ліктя. Якщо шкіра підчервоніла або почала свербіти — означає, що олію краще не використовувати.
  2. Ефірну олію слід розбавляти у базових оліях — кісточки абрикосу, мигдалевому, жожоба, кокосовому, кісточки винограду, ши. У чистому вигляді можна використовувати олію лаванди та чайного дерева (наприклад, локально для лікування проблемної шкіри).
  3. При змішуванні ефірної олії з базовою, варто враховувати рекомендовані пропорції — 1 крапля ефірної олії на 5 або 10 крапель базової.
  4. Якісна ефірна олія не може бути дешевим. В ній не повинно бути жодних хімічних домішок — фарбників, силіконів, спиртів.
  5. Природні олії високої якості продають у флаконах з темного скла (об’ємом 10 мл) з щільно закритим ковпаком на гвинті та піпеткою-дозатором.
  6. Є ще одне правило: якщо вам не подобається запах ефірної олії, її краще не брати. У протилежному випадку навіть супердорога олія не принесе користі.

Способи застосування природних квіткових олій в ароматерапії різноманітні. Їх використовують:

  1. Для точкового або щоденного загального масажу. Натуропати вважають, що масаж з аромаоліями відновлює імунітет. Ароматерапія запускає власні механізми оздоровлення, підсилюючи лімфатичний та кров’яний кругообіги. Зазвичай для масажу використовують 1-2% розчин ефірної олії в нейтральній олії. Олійний масаж для обличчя та тіла можна використовувати як основу під щоденний макіяж.
  2. Для інгаляцій, які визнаються не лише альтернативною, але й традиційною медициною. Ароматерапія – це чудовий метод лікування застудних захворювань, особливо проблем дихальних шляхів. Цей метод також використовують в косметології для очищення шкіри обличчя.
  3. Для компресів. За допомогою ароматерапії вдома можна позбутися головного болю, а також полегшити біль при ударах та розтягненнях зв’язок. Для приготування компресу слід змочити марлеву серветку в склянці теплої води з кількома краплями (до п’яти) ефірної олії, віджати і покласти на хворе місце, після чого компрес прикривають поліетиленовою плівкою і тримають до повного остигання.
  4. Для ванн. Ароматерапія сприяє повному розслабленню м’язів і відновленню емоційного фону. Зазвичай для приготування ванн з аромаоліями в одній столовій ложці молока або меду розчиняють 5-10 крапель ефірної олії і додають в теплу ванну.
  5. Для ванн для ніг, які допомагають зняти втому після важких фізичних навантажень чи емоційно напруженого дня. Для її приготування в таз наливають гарячу воду з 4-6 краплями олії.
  6. Для ароматизації приміщень за допомогою дифузора (ароматизатора), що сприяє профілактиці багатьох захворювань і покращує настрій.

Залежно від цілей використовують різні олії для ароматерапії, що базується на їхніх властивостях та впливі. Так, ефірні олії в ароматерапії виконують наступні дії:

  • Освіжає – ефірні олії ялиці, м’яти кудрявої, м’яти перцевої, лаванди, мандарина, ветівера, лимона та апельсина;
  • Бадьорить, збільшує працездатність – олія жасмину та лимона;
  • Антидепресивне і антистресове – олія бергамота, гальбанума, жасмину, герані, бігарді, коріандру, мімози, лаванди та пачулі;
  • Очищує – олія лаванди, герані, троянди, мускатного горіха, лимонника, апельсина, шавлії, розмарину, айра та лимона;
  • Розслаблює та заспокоює – олія базиліка, імортелю, іланг-ілангу, гальбанума, ромашки, лаванди, меліси, мімози, бігарді, апельсина, троянди, сандалу, ванілі та кедра;
  • Стимулює – олія мускатного горіха, коріандру, м’яти перцевої, гвоздики, вербени, можжевелівника, розмарину, іссопу та лимона;
  • Знеболює –олія грейпфрута;
  • Зміцнює – ефірні олії дудника, меліси, лаванди, м’яти перцевої, мускатного горіха, лимона, розмарину, кедра, вербени, ветівера та полину.

Область застосування та впливу ароматерапії досить широка – її використовують як допоміжну терапію та профілактику захворювань внутрішніх органів та нервово-психічної сфери:

  • інфекційні та вірусні захворювання дихальних шляхів (ГРВІ, ГРЗ, грип);
  • захворювання органів ЛОР-системи (гайморит, риніт);
  • за показаннями лікаря при одишці та приступах кашлю;
  • порушення роботи серцево-судинної системи (артеріальна гіпотензія, гіпертонія), травної та сечостатевої систем;
  • функціональні порушення;
  • розлади психоемоційної сфери (стреси, депресія, тривожні стани).

Незважаючи на відносну безпеку методу, у ароматерапії все ж існує список протипоказань через її властивості, тому перед застосуванням бажано проконсультуватися з лікарем:

  • індивідуальна непереносимість запахів;
  • часті алергічні реакції (особливо при попередніх досвідах ароматерапії);
  • серйозні захворювання серцево-судинної та дихальної систем (вади, бронхіальна астма);
  • епілепсія;
  • лихоманка;
  • внутрішні кровотечі, порушення систем згортання та кровотворення;
  • протипоказанням є також вагітність на ранніх термінах (особливо в першому триместрі – існує загроза викиду), але існують індивідуальні виключення, слід дотримуватися рекомендацій лікаря.

Дітям також може бути корисна ароматерапія, але перед її застосуванням обов’язково потрібно проконсультуватися з педіатром, який може направити до алерголога, дерматолога та інших суміжних спеціалістів. Існують речовини, протипоказані дітям до 6 років (наприклад, герань, розмарин, чайне дерево чи чабрець), тому слід уважно читати склад та властивості засобів перед застосуванням і слідувати рекомендаціям фахівців. На більш ранній віковий період перелік дозволених речовин суттєво обмежений.

Перед використанням нового засобу в ароматерапії варто кожного разу робити індивідуальну алергологічну пробу на його властивості, щоб уникнути реакції на компоненти від конкретного виробника, і розведення масел у значно меншій концентрації, ніж для дорослих, щоб зменшити вплив – для дітей достатньо 1 або 2-3 краплі в залежності від віку.

Побічні ефекти у ароматерапії – досить рідке явище, але все ж слід пам’ятати про можливість їх виникнення при неправильному застосуванні. Вони частіше всього пов’язані з індивідуальною непереносимістю запаху чи речовин, що входять до складу продукту – можуть виникнути алергічні реакції, запаморочитися голова.

Найкраще звертатися до перевіреного спеціаліста аромафітотерапії, який точно знає показання та протипоказання, вірні дози, правильно зберігає олії, перед сеансом переконується у відсутності алергічних реакцій та попереджає про необхідність уникати прямих сонячних променів, щоб уникнути опіків. Якщо вирішили використовувати ефір в домашніх умовах, купуйте лише якісний продукт, уважно читайте склад, список властивостей та самостійно переконуйтеся в відсутності алергії перед ароматерапією. Уважно перевіряйте протипоказання, терміни придатності та зберігайте засіб відповідно до вказівок виробника.